Операција Извор на мирот

Стотици терористи бегаат од редовите на ЈПГ/ПКК на североисточниот дел на Сирија

Стотици терористи бегаат од редовите на ЈПГ/ПКК на североисточниот дел на Сирија

Неименуван воен извор изјави дека од редовите на терористичката организација ЈПГ/ПКК во Рака и Ал Тапка побегнале најмалку 600 принудно мобилизирани терористи

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Операција „Извор на мирот": Досега неутрализирани 653 терористи
16.10.2019

Операција „Извор на мирот": Досега неутрализирани 653 терористи

Во соопштението на Твитер се наведува дека Турските вооружени сили во согласност со планот успешно ја спроведуваат операцијата на источниот брег на Еуфрат

„За безбедноста на Сирија и бегалците, Турција направи повеќе од која било друга земја“
16.10.2019

„За безбедноста на Сирија и бегалците, Турција направи повеќе од која било друга земја“

„Направивме повеќе од која било друга земја за безбедноста на луѓето во Сирија и сириските бегалци. Моментално во нашата земја се наоѓаат близу четири милиони сириски бегалци. Тие бегалци ги штитевме од нападите на ДЕАШ", рече

Операција „Извор на мирот“: Неутрализирани вкупно 637 терористи
16.10.2019

Операција „Извор на мирот“: Неутрализирани вкупно 637 терористи

„Бројката на неутрализирани терористи на ПКК/ЈПП во рамки на операцијата „Извор на мирот“ кој е во тек во источниот дел на Еуфрат, се искачи на 637 терористи“, се вели во соопштението на Министерството за одбрана на Турција

Шентоп: „Операцијата „Извор на мирот“ се спроведува во согласност со целите“
15.10.2019

Шентоп: „Операцијата „Извор на мирот“ се спроведува во согласност со целите“

Шентоп на маргините на 141. Заседание на Интерпларламентарната унија во Белград се состана со шефицата на Советот на Руската Федерација, Валентина Матвијенко

Во сириски Тел Абјад и околината запленето големо количество муниција
15.10.2019

Во сириски Тел Абјад и околината запленето големо количество муниција

Меѓу оружјето има минофрлачки гранати, минофрлачки постаменти и стативи, разни делови за тешко оружје, муниција за митралези и муниција за пешадиски пушки