Dolar
17.94
Euro
18.40
Altın
1,797.98
ETH/USDT
1,962.40
BTC/USDT
24,531.00
BIST 100
2,864.25
Gündem

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Tarhan: Görüntüler, İslamofobik tepkinin yaygın olduğunu gösteriyor

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Tarhan, Hollanda'nın skandal tavrına ilişkin, "Görüntüler, İslamofobik tepkinin orada ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor." dedi.

15.03.2017
Üsküdar Üniversitesi Rektörü Tarhan: Görüntüler, İslamofobik tepkinin yaygın olduğunu gösteriyor Fotoğraf: AA/Zafer Arslan

İSTANBUL

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Hollanda'nın skandal tavrına ilişkin, "Görüntüler, İslamofobik tepkinin orada ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor." dedi.

Tarhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hollanda'da yaşananların adil olmadığını belirterek, bu durumun Hollanda'nın da çıkarına uygun düşmediğinin altını çizdi.

Zaman zaman siyasette böyle durumların olabileceğini ifade eden Tarhan, "Oradaki vatandaşlarımızın, kendi doğrularını lobi gibi kapı kapı dolaşıp anlatması lazım. Türkiye'nin çıkarı burada. Türkiye neden referanduma gidiyor? Türkiye nasıl bir dönüşüm yaşıyor? Türkiye'nin daha güçlü olması, Avrupa'nın da lehinedir.'' diye konuştu.

"Provokatörlere karşı da dikkatli olunmalı"

Tarhan, tarihte bu tarz krizlerin yaşandığını ifade ederek, doğru tutumla bu durumun aşılabileceğini vurguladı.

Hollanda'nın tepkisinin orantısız olduğunu dile getiren Tarhan, "Avrupa'da sık rastlanan tepkiler var. Köpek hakları için tepki gösteren toplum orası. Teröriste gösterdiğin hoşgörüyü sokakta kendini savunan insana göstermemek... Burada ciddi korku var. Hollanda polisi paranoyak olmuş." değerlendirmesini yaptı.

Orada, yolda yürüyen insana köpekle saldırmayı gerektirecek olay olmadığını belirten Tarhan, "Görüntüler, İslamofobik tepkinin orada ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor.'' dedi.

Tarhan, Hollanda'nın tavrına doğru tepki verebilmenin önemli olduğunun altını çizerek, "Biz hakkımızı arıyoruz, tehlikeli değiliz'in altını çizmemiz gerekir. 'Bu topluma aitiz ve kendimizi de ezdirmeyiz' mesajının verilmesi gerekiyor. Provokatörlere karşı da dikkatli olunmalıdır. En iyi hak arama yöntemi de lobi faaliyetidir. Oradaki hükümetin doğruyu görmesini sağlamaktır. İslamofobi ile ilgili aşırı kaygıyı gidermek gerekir. Türkiye'nin haklı gerekçelerini anlatmak gerekiyor." diye konuştu.

Muhabir: Zafer Arslan


Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın