anasayfa > sağlık

sağlık diğer Haber

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Oran, "Şu anda Çin 450 tane orta ölçekte ilaç ham maddesi üreten firmasını kapattı. O yüzden ilaç fiyatları ham madde açısından Türkiye'de artış gösterdi." dedi.

Sağlık Bakanı Koca, ilaç fiyatlarına ilişkin "Bundan sonraki süreçte yüzde 70 olarak uygulanan çarpan, avro kurunun yüzde 60'ı baz alınacak. Sektörle de bu anlamda mutabık kaldık. 19'undan sonra yürürlüğe girmiş olacak." dedi.

Prof. Dr. Çelebi, ağır kalp hastalıklarının belirtilerinin, ilk birkaç gün hatta saatler içinde dahi ortaya çıkabildiğini belirterek, "Ağırlık derecesi az olanlar, çeşidine göre aylar içinde hatta yıllar içinde de görülebilir." dedi.

KAÇUV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yıldız, "Türkiye'de yılda 3 bin 500 çocuğa, yani her 3 saatte 1 çocuğa kanser teşhisi konuluyor. Bu rakam nükslerle 5 bine ulaşıyor." dedi.

Sağlık Bakanı Koca, "618 olan ambulans sayısını 4910'a çıkarmış̧ durumdayız. Acil istasyonu sayımız 481 iken bugün 2735'e ulaşmıştır. Kentlerde vakalara ulaşma hızımız ise 10 dakikadır." dedi.