Dolar
32.81
Euro
35.57
Altın
2,409.22
ETH/USDT
3,401.70
BTC/USDT
66,112.00
BIST 100
10,991.57

Künye

ANADOLU AJANSI
Kuruluş: 6 Nisan 1920

"Anadolu Ajansı, kamuoyunun iç ve dış en doğru haber ile aydınlatılması ihtiyacı göz önüne alınarak kurulmuştur."*

Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukuk Derneği Temsilciler Kurulu adına 
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK


*AA'nın Kuruluş Genelgesinden

Yönetim Kurulu Başkanı, Genel MüdürSerdar KARAGÖZ
Yönetim Kurulu ÜyesiProf. Dr. Yusuf ÖZKIR
Yönetim Kurulu ÜyesiDoç. Dr. İsmail ÇAĞLAR
Yönetim Kurulu ÜyesiDr. Öğr. Üyesi Büşra TOSUN DURMUŞ
Yönetim Kurulu ÜyesiMustafa AKIŞ
Genel Müdür YardımcısıOğuz Enis PERU
Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın YönetmeniYusuf ÖZHAN
İnternet Haber Sitesi Yayın SahibiEşref FAHRİ
Sorumlu Yazı İşleri MüdürüOrhan TOPAL
Dijital Haberler DirektörüMustafa Fuat ER
AdresEti Mahallesi GMK Bulvarı No:132 Çankaya ANKARA
E-postayenimedya@aa.com.tr
Telefon+90 312 999 20 00 (pbx)
Faks+90 312 231 21 74

AA Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Müdür Serdar KARAGÖZ’ün Özgeçmişi:

Serdar Karagöz, 24 Mayıs 1981’de, Sakarya’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul'da tamamlayan Karagöz, üniversite lisans eğitimini ise yine İstanbul'da bulunan Bilgi Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünde gerçekleştirdi. Aynı üniversitede İnsan Hakları Hukuku yüksek lisans programını tamamladı.

2008 yılında Turkuaz Medya Grubu'na yönetici adayı olarak katılan Karagöz, belirli bir süre grubun tüm departmanlarında görev aldı. 2010 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde New School Üniversitesi’nde Medya Çalışmaları bölümünde yüksek lisans programına başlayan Karagöz, buradaki eğitiminin ardından New York Times Syndication departmanında çalışmaya başladı. 2012-2014 yılları arasında A Haber Televizyonu'nun Birleşmiş Milletler Diplomasi Muhabiri olarak görev yapan Karagöz, bir yandan Sabah Gazetesi'ne ABD gündemiyle ilgili  haftalık köşe yazıları kaleme alırken, diğer yandan yine ABD gündeminin nabzını tuttuğu usasabah.com web sitesini hayata geçirdi.

Türkiye'ye dönüşünün ardından Sabah Gazetesi'nde Dış Haberler Müdürü olarak görev yapan Karagöz, bu dönemde ayrıca Daily Sabah Gazetesi'nin kuruluş hazırlıklarına başladı ve 2014’ün Şubat ayında Daily Sabah Gazetesi'nin Kurucu Genel Yayın Yönetmeni oldu. Ekim 2018’de TRT'ye atanan Serdar Karagöz, TRT Uluslararası Haber Kanalları Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirildi. Bu süre zarfından yayın dillerine Arapça, Almanca, Rusça ve Balkan dillerini de ekleyerek, TRT’nin küresel medya arenasındaki başarısına önemli ölçüde katkıda bulundu. Karagöz, 7 Nisan 2021 tarihinden bu yana Türkiye’nin küresel haber ajansı Anadolu Ajansı’nın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak kariyerine devam ediyor.

AA Genel Müdür Yardımcısı Yusuf ÖZHAN'ın Özgeçmişi:

2010 yılında Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nden mezun olan Yusuf Özhan, 2012 yılında Washington DC Georgetown Üniversitesi'nde İletişim, Kültür ve Teknoloji alanında yüksek lisans derecesi aldı. Aynı üniversitede 2011-2012 yıllarında ABD'de yeni medya araçlarının siyasal iletişimdeki rolü üzerine yüksek lisans düzeyinde araştırmalar yaptı. Türk-Amerikan ilişkileri, ABD dış politikası ve Suriye iç savaşı konularında araştırma görevlisi olarak çalıştı; yazıları ve analizleri çeşitli yayınlarda yer aldı. Özhan, doktora çalışmalarına Marmara Üniversitesi'nde devam etmektedir.

Gazetecilik kariyerine 2012 yılında Star Gazetesi’nde Dış Haberler Editörü olarak başlayan Özhan, 2014-2016 yıllarında TRT World'de Dijital Haber Müdürlüğü, ardından 2018 yılına kadar TurkMedya Dijital Grup Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Daha sonra TRT'ye dönen Özhan, TRT Uluslararası Haber Yayınlarında Dijital Kanal Koordinatörü olarak çalıştı. Özhan, Nisan 2021'den bu yana Anadolu Ajansı’nın Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Yayın Yönetmenliğini yapmaktadır.