Euro
6.41
Dolar
5.75
BIST 100
99,785.16
Altın
1,493.00
Türkiye

Afganistan'da bir FETÖ okulu daha Maarif Vakfına geçti

Afgan güvenlik güçleri, ülkenin batısındaki Herat kentinde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'ne ait liseye baskın düzenleyerek yönetimi devraldı. Okul yönetiminin Türkiye Maarif Vakfına devri işlemleri başladı.

12.11.2018
Afganistan'da bir FETÖ okulu daha Maarif Vakfına geçti

HERAT

Afganistan güvenlik güçleri, ülkenin batısındaki Herat kentinde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ait bir liseye baskın düzenleyerek yönetimi devraldı.

FETÖ mensuplarının kışkırttığı öğrencilerin engellemeye çalışmasına rağmen, güvenlik güçleri mahkeme kararıyla okula operasyon düzenledi ve ardından okulun devir işlemleri başlatıldı.

Herat Valiliği Sözcüsü Ceylani Farhad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afganistan ile Türkiye arasında yapılan anlaşma gereği bu okulların yönetiminin önce Afgan makamlarına daha sonra da Türkiye Maarif Vakfına devredilmesi için güvenlik güçlerinin okula operasyon düzenlediğini söyledi.

Güvenlik güçlerinin mahkeme kararıyla okula girdiğini ifade eden Farhad, okul yönetiminin Türkiye Maarif Vakfına devri işlemlerinin başladığını belirtti.

Afgan makamlarının daveti üzerine okula gelen Türkiye Maarif Vakfı Afganistan Ülke Direktörü Mucip Uludağ, iki ülke arasında yapılan eğitim anlaşması çerçevesinde Afganistan'daki FETÖ okullarının yönetim ve sorumluluğunun vakfa devredildiğini, bu bağlamda ülkenin kuzeyindeki Cüzcan vilayetinde bulunan iki okul ve iki yurdu teslim aldıklarını söyledi.

Afgan makamlarının Herat'taki okulun Türkiye Maarif Vakfına teslim edilmesi için süreci başlattığını dile getiren Uludağ, ''Kimsenin bu konuda endişesi olmasın, daha kaliteli ve modern bir eğitim sistemiyle Afgan kardeşlerimizin hizmetinde olacağız'' dedi.

Maarif Vakfından açıklama

Öte yandan, Maarif Vakfından Afganistan'daki FETÖ ile iltisaklı okulların vakfa devrine ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, şu bilgiler verildi:

"Okulların devir süreciyle ilgili ilk olarak, 28 Temmuz 2018'de Cevizcan vilayetinin Şibirgan ilçesinde bulunan FETÖ iltisaklı 1 Kız ve 1 Erkek Lisesi Cevizcan Valisi'nin talimatıyla vilayet güvenlik güçleri tarafından teslim alınarak Vakfımıza devredilmiştir.

Türkiye Maarif Vakfı idareci ve öğretmen kadrosu ile 25 Ağustos 2018 tarihinde okullarda eğitim-öğretime başlanmıştır. FETÖ'den devralınan iki okulda eğitime başlandığı tarihten bu yana personel, işletme giderleri, okulların restorasyonu, renovasyonu ve her türlü eksikliklerinin temini için gerekli insan kaynağı desteği ve finansal destek sağlanmış olup okullarda büyük bir dönüşüm gerçekleştirilmiştir. 

12 Kasım 2018'de Afgan güvenlik güçlerinin mahkeme kararıyla Herat vilayetinde bulunan FETÖ iltisaklı iki lise ve iki yurdu teslim alma girişimini engellemeye çalışan FETÖ'nün dışarıdan getirdiği öğrenci görünümlü kişiler Afgan güvenlik güçlerince okuldan uzaklaştırılmıştır. Okullardaki muhasebe, öğrenci evrakları, demirbaşın sayımı ve güvenliğinin temin edilmesinin ardından okullar Türkiye Maarif Vakfına devredilecektir.

Herat Valiliği Sözcüsü Ceylani Ferhad basına yaptığı açıklamada, Türkiye ve Afganistan arasında yapılan anlaşmanın gereği olarak okulların devrinin meşruiyetini ifade etmiştir."

Afganistan'daki FETÖ iltisaklı 12 okulun Türkiye Maarif Vakfına devrini öngören "Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı İle Afganistan İslam Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı Arasında Afgan-Türk Okullarının Türkiye Maarif Vakfı'na Devrine Dair Mutabakat Zaptı"nın 26 Şubat 2018 tarihinde iki ülkenin Eğitim Bakanlarınca imzalandığı, nisan ayının ilk haftasında da her iki ülkenin Bakanlar Kurulu'nda onaylandığı anımsatılan açıklamada, imzalanan anlaşmaya istinaden 70 öğretmenin ülkeye intikalinin sağlandığı bildirildi.

Vakıf açıklamasında, "Afgan Eğitim Bakanlığının mülkiyeti olan Afgan-Türk Okullarının devri, Afgan tarafının 26 Şubat 2018 tarihinde imzalanan anlaşmadan doğan yükümlülüklerinin gereğidir ve son olarak Herat'taki FETÖ iltisaklı iki lise ve iki yurdun Türkiye Maarif Vakfına devredilmek üzere Afgan güvenlik güçlerince teslim alınması memnuniyetle karşılanmaktadır." ifadelerine yer verildi.

Muhabir: Sayed Khodaberdi Sadat-Eda Fatma Topçu

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın