Dolar
16.88
Euro
17.79
Altın
1,827.35
ETH/USDT
1,215.10
BTC/USDT
21,208.00
BIST 100
2,554.08
Politika, 15 Temmuz Darbe Girişimi

Gökçek: 15 Temmuz gecesi evime yakın mesafede bir gecekonduya gittim

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında yaşadıklarına ilişkin "Lider konumunda, özellikle halka bir şey söylemek durumunda olan insanların mutlaka böyle zamanlarda olayı idare edebilmesi için gözden ırak bir yere gitmesi lazım. Ben de evime yakın mesafede bir gecekonduya gittim." dedi.

17.07.2016
 Gökçek: 15 Temmuz gecesi evime yakın mesafede bir gecekonduya gittim

ANKARA - FERHAT DEMİRCAN

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında yaşadıklarına ilişkin, "Lider konumunda, özellikle halka bir şey söylemek durumunda olan insanların mutlaka böyle zamanlarda olayı idare edebilmesi için gözden ırak bir yere gitmesi lazım. Ben de evime yakın mesafede bir gecekonduya gittim." dedi.

Gökçek, FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu gece yaşadıklarını, AA muhabirine anlattı.

Belediyeden çıkıp evine doğru arabayla seyir halindeyken, Başkent semalarında jetlerin uçtuğunu fark etmesinin ardından, gerçekleştirdiği telefon görüşmeleri sonucunda darbe girişiminden haberdar olduğunu ifade eden Gökçek, şöyle devam etti:

"Eve gittim, evden arkadaşlarımı aldım, bir başka yere gittim. Lider konumunda, özellikle halka bir şey söylemek durumunda olan insanların mutlaka böyle zamanlarda olayı idare edebilmesi için gözden ırak bir yere gitmesi lazım. Ben de evime yakın mesafede bir gecekonduya gittim. Oradan görüşmeler yapmaya, devletin yetkilileriyle, Emniyet'in yetkilileriyle görüşmeye başladım. Darbenin önlenmesi için bizden birçok talepte bulundular. Dozerlerimizin, kepçelerimizin, kamyon ve otobüslerimizin yolları tıkamasını istediler. Devletin güvenlik birimleri, yetkilileri istediler. Bu sırada bazı yerlerde işgaller vardı, başında Emniyet geliyordu. Emniyet binasını yaktılar, söndürülmesi konusunda çok seri davrandık. Ayrıca vatandaşlarımıza Kızılay'da, Köşk'te, özellikle TRT'de bulunmaları için, korumaları için çağrıda bulunduk. Bir grup arkadaş, Köşk'e gelen tankları geri çevirdi. Kızılay ve Çankaya Köşkü'nün önü insan kaynadı."

"Darbeciler konumumu tespit etti"

Gökçek, darbe girişiminin yaşandığı akşam çok sayıda telefon görüşmesi yaptığını ve televizyon programlarına bağlandığını belirterek, "Konya yoluna çok yakın bir gecekondudaydık. Polis korumam, 'Konya yolundan tanklar iniyor.' dedi. Akabinde bizim bulunduğumuz yerin yakınlarında bir bomba patladı, bizim olduğumuz gecekondu sallandı, duvarın gelip gittiğini hissettim. Bu bir gerçek bomba mı, ses bombası mıydı bilmiyorum. Şahitlerim var. Dolayısıyla biz yerimizin, konumumuzun öğrenildiğini anladık. Tanktan ateş edilmiş. Yerimizi terk edip, bir başka yere geçtik." diye konuştu.

Darbe girişimini önlemek amacıyla ellerinden geldiğince gayret gösterdiklerini anlatan Gökçek, belediyenin bütün araçlarını 15 Temmuz gecesi seferber ettiklerini, otobüs ve metroların 24 saat çalıştırıldığını ve bunun aynı şekilde devam edeceğini kaydetti.

Gökçek, belediye otobüslerinin ücretsiz yolcu taşıması uygulamasının süreceğini bildirdi.

Darbe girişimine karşı duran vatandaşlar arasında belediye çalışanlarının da bulunduğunu ifade eden Gökçek, olaylar sırasında darbecileri taşıyan belediye otobüslerinin kısmen zarar gördüğünü açıkladı.

"Rus uçağı, Pensilvanya ve onun sahiplerince düşürüldü"

Melih Gökçek, Rus uçağının düşürülmesinin arkasında FETÖ'cülerin yer aldığı iddiasında bulunarak, şöyle konuştu:

"Rus uçağı, Pensilvanya ve onun sahiplerince, Türkiye'yi dünyada yalnızlaştırmak amacıyla düşürülmüştür. Sırf bizi uluslararası platformda yalnızlaştırmak için yapılan bir operasyondur. Olayın temelinde yatan budur. Paralel yapı bunu kasıtlı olarak düşürmüştür. Bugün bu ortaya çıkmıştır. Rusya Devlet Bakanı Vladimir Putin'in temas kurup, aramızdaki soğukluğun giderilmesi ve daha iyi bir dostluğun temelinin atılmasını istiyoruz."

Türk milletine geçmiş olsun dileklerini ileten Gökçek, "Bu bir demokrasi zaferidir. Halk ve polis, devletine bağlı askeriyle darbeci teröristlere karşı tek vücut olmuş ve zafer kazanmışlardır. Bu dünyaya örnek olacak bir davranıştır. Dünyada nerede bir askeri darbe yapılmaya kalksa Türkiye'deki hareket örnek verilecek, oradaki halk da aynı şekilde ayağa kalkacaktır. Demokrasi için inanılmaz bir örnek olacaktır. Bu olay, Türkiye'nin önü inanılmaz şekilde açacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın