Dolar
17.94
Euro
18.35
Altın
1,790.70
ETH/USDT
1,720.00
BTC/USDT
23,394.00
BIST 100
2,788.44
Politika

Adalet Bakanı Bozdağ: Hasta tutuklu ve hükümlülerle ilgili yeni çalışma yapıyoruz

Adalet Bakanı Bozdağ, "Bir yandan muayene süreçleriyle ilgili öte yandan da cezaevinde tek başına hayatını idame ettiremeyecek durumda olanlarla ilgili yeni düzenlemelerin hazırlığında olduğumuzu bütün Türkiye kamuoyuna duyurmak isterim." dedi.

Kemal Karadağ, Cüneyt Çelik   | 22.07.2022
Adalet Bakanı Bozdağ: Hasta tutuklu ve hükümlülerle ilgili yeni çalışma yapıyoruz

Ankara

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Önümüzdeki günlerde hasta tutuklu ve hükümlülerle ilgili yeni çalışmaları yapma kararı aldık. Bir yandan muayene süreçleriyle ilgili öte yandan da cezaevinde tek başına hayatını idame ettiremeyecek durumda olanlarla ilgili yeni düzenlemelerin hazırlığında olduğumuzu buradan bütün Türkiye kamuoyuna duyurmak isterim." dedi.

Bozdağ, Kars Açık Cezaevinde kurulan Et Entegre Tesisi'nin açılışında yaptığı konuşmada, tutuklu ve hükümlülerin devlete emanet olduğunu söyledi.

Cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin meslek sahibi olması için yapılan çalışmaları anlatan Bozdağ, bu alanda İşyurtları Kurumunun önemli bir görev üstlendiğini dile getirdi.

Bozdağ, İşyurtları Kurumu tesislerinin, hükümlü ve tutukluların meslek sahibi olması, topluma kazandırılması amacıyla oluşturulduğunu vurguladı.

Cezaevinden tahliye olanların cezasını çektiğini ifade eden Bozdağ, bu kişilerin toplum içinde saygın ve şerefli bir insan olarak yaşamayı hak ettiğini, toplumun her bireyinin de cezası infaz edilene kapısını, iş yerini açması gerektiğini anlattı.

"Bu haksızlığı yapmamak lazım"

Cezası infaz edilmiş, sonra tahliye olan birisinin iş bulamamasının "dışarının açık cezaevine dönmesi" anlamına geldiğine, bunun da adil, hakkaniyete uygun bir şey olmadığına dikkati çeken Bozdağ, şöyle devam etti:

"Buradan iş sahiplerine ve herkese çağrı yapıyorum, tahliye olmuş insanlara iş vermek, onların yeniden suça sürüklenmesini veya kasten suç işlemesini engellemek gibi son derece önemli bir faydayı sağladığı gibi o insanların hayatını daha iyi hale getirmesi için de büyük bir yardımı ifade eder. Bunu hep beraber yapmalıyız ama maalesef bakıyoruz herkes sabıka kaydı istiyor veya istemese bile bir yerden bir laf duyuyor hemen 'Aldık o elemanı ihtiyacımız yok.' veyahut da 'Kusura bakma. Güle güle.' diyor, teşekkür edip gönderiyor. Bu büyük bir haksızlık, bu haksızlığı yapmamak lazım. Önemli olan işe ehil mi? Liyakati yerinde mi? Dürüst mü? Verdiğimiz işi yapıyor mu, yapmıyor mu onun üzerinde durmak gerektiğine yürekten inanıyorum."

Bekir Bozdağ, tahliye olanların topluma ve aileye karışmasının, aktif birey olarak yer almasının suçla mücadelede ve suçların azalmasında büyük fayda sağlayacağını vurguladı.

"Türkiye ceza infaz sistemi, en modern ceza infaz sistemidir"

Adalet Bakanı Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye ceza infaz sistemi, en modern ceza infaz sistemidir. Türkiye'de ceza infaz sisteminin sağlıklı yürümesi için yasalarımızda çok ciddi değişiklikler yaptık. Türkiye, işkence ve kötü muameleyle geçmişte pek çok defa itham edilmiş bir ülke ama biz yasalarımızda yaptığımız değişiklikle işkencede zaman aşımını kaldıran tarihi adım attık. Bunun anlamı şu; 'işkence ve kötü muameleye sıfır tolerans' demektir. Türkiye'de kim ki herhangi bir kişiye işkence yaparsa değil bir yıl, yüz yıl geçse hayatta ise yine yargının önünde hesap vermekten kurtulamayacaktır. Çünkü biz devlet olarak diyoruz ki, cezaevlerinde olan veya herhangi bir şekilde devletin eline işlediği suç nedeniyle yakalanarak veya gözaltına alarak geçen her bir insanın insan onuruna yakışır bir şekilde hakkını, hukukunu korumak, onun kendini savunmasına izin vermek, adaletin terazisinin doğru tartmasını sağlamak ve hakkın yerini bulmasını temin etmek için gayret içerisindeyiz. Bizim bütün bunlardan hedefimiz bu. Bunun yolu da hukuk devletinin kurallarına, hukuk devletinin ilkelerine, insan onur ve haysiyetine saygıyı esas olarak yapmaktır. Türkiye bunu başarıyla yerine getirmektedir."

"Cezaevlerinde işkence yoktur"

İşkence ve kötü muameleye ilişkin iddiaları hatırlatan Bozdağ, şu ifadeleri kullandı:

"Şunu açıklıkla ifade etmek isterim ki, Türkiye cezaevlerinde ve Türkiye'de işkence yoktur. Somut bir örnek kimse gösteremez. Gösterildi diyelim bir örnek, biz onun üzerine gitmezsek o zaman çıkıp bize şunu demeleri lazım, 'Size somut örnek gösterdik ama siz üzerine gitmediniz.' Hem adli yönden hem idari yönden böyle bir vaka olduğu zaman biz üzerine kararlılıkla gidiyoruz, gitmekte de kararlıyız. Bu konuda herhangi bir kamu görevlisini koruyucu, kollayıcı bir iradenin sahibi değiliz. Onlar emanet, o emanetlere kötü muamele yapan, işkence yapan herkes karşısında hukuku bulur, adaletin gereğini ise onu bulur, onu bulacaktır."

Bütün iddiaların araştırıldığının altın çizen Bozdağ, ihmali, kusuru olanlara, kasıtlı davrananlara yönelik yasal yolların işletildiğini söyledi.

"Yeni düzenlemelerin hazırlığında olduğumuzu duyurmak isterim"

Cezaevlerinde hasta tutuklu ve hükümlülerin de bulunduğunu anımsatan Bakan Bozdağ, şunları kaydetti:

"Şimdi önümüzdeki günlerde hasta tutuklu ve hükümlülerle ilgili yeni çalışmaları yapma kararı aldık. Çünkü bu düzenlemeleri, mevcut infaz kanunumuzda ve diğer yasalardaki düzenlemeleri acaba daha insani esaslara göre nasıl düzenleriz bunu Adalet Bakanlığı olarak çalışıyoruz. Cezaevinde hastalığı nedeniyle kalamayacak durumda olanlarla ilgili şimdi bir düzenlememiz var ama bu düzenlemenin işleyişinde de sıkıntılar olduğunu çok yakından görüyoruz. O yüzden bu sıkıntıları tamamen kaldıracak, hiç olmazsa minimize edecek bir adımı atma konusunda da kararlıyız.

Bir yandan muayene süreçleriyle ilgili öte yandan da cezaevinde tek başına hayatını idame ettiremeyecek durumda olanlarla ilgili yeni düzenlemelerin hazırlığında olduğumuzu buradan bütün Türkiye kamuoyuna duyurmak isterim. Çalışıyoruz, çalışmalarımız nihayete erdiği zaman biz bunun detaylarını da kamuoyuyla paylaşacağız ve bu adımın atılması konusunda da hazırlıklarımızı Türkiye Büyük Millet Meclisi AK Parti Grubu, Cumhur İttifakı grubuna da taslak olarak aktaracağımızı da buradan ifade etmek isterim."

Türkiye bir hukuk devletidir

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Türkiye bir hukuk devletidir. Biz nice tehditleri gördük. Bugüne kadar bizi tehdit edenler, bize dar ağaçlarının yolunu gösterenler hep oldu. Rahmetli Menderes'in fotoğraflarını işaret edenler hep oldu ama biz yolumuzdan dönmedik." dedi.

Bozdağ konuşmasında, çocuk tesliminin icra aracılığıyla yapılmasına son verildiğini hatırlattı.

Türkiye genelinde oluşturulan çocuk görüşme merkezlerinde çocuk tesliminin yapılmasına yönelik uygulamaya geçildiğini belirten Bozdağ, şu ana kadar ülke genelinde 18 il ve 7 ilçede uygulamanın başladığını bildirdi. Bakan Bozdağ, "Uygulamayı, 1 Ağustos 2022'den itibaren 13 il, 12 farklı ilçede de başlatmış olacağız." bilgisini paylaştı.

Türkiye'de yasakların kaldırılması konusunda da AK Parti iktidarları döneminde önemli adımların atıldığını kaydeden Bakan Bozdağ, haksız uygulamaları ortadan kaldırdıklarını söyledi.

Türkiye'nin dün konuşulamayan, tartışılamayan konularını, bugün Türkiye'nin gündemi olmaktan çıkardıklarını belirten Bozdağ, şu ifadeleri kullandı:

"Şimdi HDP'liler, diğer kesimler, bakın ne yapıyorlar. Kendilerini istiskal eden, dışlayan, 6'lı masanın altında, üstünde 'Biz de varız demek' için uğraşıyorlar. Adamlar, HDP'lilerle fotoğraf çektirmek istemiyorlar. Aynı masada görüntü vermek istemiyorlar. Belli ki onlardan ya utanıyorlar ya onlarla görünmekten korkuyorlar. Her ikisi de doğruysa, eğriyse ama HDP'yi adam yerine koymadıkları çok aşikar. Bugün oylarına ihtiyaç varken fotoğrafta görünmek istemeyenler, bugün desteklerine ihtiyaç varken aynı masada yan yana oturmak istemeyenler, onların onurunu ayaklar altına almaktan çekinmeyenler yarın güç sahibi olurlarsa bunları tanırlar mı? Tanımazlar, emin olun tanımazlar. Ben şunu da anlamıyorum, bu kadar istiskali, bu kadar itmeyi nasıl kabul edip içlerine sindiriyorlar onu da anlamakta zorlanıyorum."

Türkiye'de toplumun bütün kesimlerini, ülkenin her bir vatandaşını saygın yapmak, hakkını, hukukunu koruma konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde büyük mücadeleler verildiğini vurgulayan Bozdağ, sorunların çözümünü de yine AK Parti kadrolarının gerçekleştireceğini dile getirdi. Bekir Bozdağ, milleti koruyan, kollayan, mağduriyetleri giderme konusunda da ciddi adımlar attıklarını, atmaya devam edeceklerini anlattı.

"Biz, gücü millete verdik"

Türkiye'nin elde ettiği başarılarının sırrının siyasi istikrar ve güçlü iktidar olduğunun altını çizen Bakan Bozdağ, şöyle devam etti:

"Bakın şu anda eğer parlamenter sistem olsaydı, bizim de milletvekilimiz koalisyona muhtaç ya da koalisyon sınırında olsaydı Türkiye'de çoktan hükümet operasyon yemişti ve Türkiye'de de düzen darmadağın olurdu. Şimdi operasyon çekebiliyorlar mı? Yok. Vekil transfer edebiliyorlar mı? Yok. Neden? Biz, gücü millete verdik. Artık yürütme organını millet iktidara getiriyor. İktidardan indirmeye karar verirse millet indirebilir, herhangi bir operasyonla indiremezler. Türkiye'nin istikrarlı giden istikametini ve yönetimini, güçlü iktidarını yok etmek istiyorlar. 6'lı masaya bakın, koalisyon ortağı gibi oturmuşlar. Daha masayı paylaşamıyorlar. Şimdiden bakanlıkları şuraları buraları paylaşalım diye oradan buradan konuşuyorlar. Ne görüntüsü bu? Eski Türkiye'nin görüntüsü. Ne fotoğrafı? Eski Türkiye'nin fotoğrafı. Türkiye'yi yeniden eski Türkiye'nin fotoğrafına götürmek isteyenler, bu millete de bu devlete de hayırlı ve yararlı bir iş yapmayanlardır. Türkiye'nin istikametini, istikrarını, güçlü iktidarını kimse Allah'ın izniyle yok edemeyecektir. Buna da siz ve bütün aziz Türk milleti izin vermeyecektir."

"Bunlar, yeri gelince en demokrat kesiliyorlar. Yeri gelince en liberal kesiliyorlar. Yeri gelince en adil kesiliyorlar ama bilesiniz ki bunlar hiçbir zaman tam demokrat olmadılar." diyen Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Menderes asılırken de demokrat değillerdi. O zaman da darbeye alkış tutmuşlardı. 12 Mart döneminde de demokrat değillerdi. 12 Eylül'de de 28 Şubat sürecinde de 27 Nisan e-bildirisine de demokrat hiç olmadılar. Hep farklı durdular. Bakın şimdi de aynı zihniyet zaman zaman hortluyor. Ne diyor? Tehdit ediyorlar. Diyorlar ki 'Hepiniz yargılanacaksınız. AK Parti'de kim varsa hepsi yargılanacak.' Sen kimsin ya? Tehdit ediyor iş adamlarını, 'Şu ihaleye girmeyeceksin, Kanal İstanbul ihalesine girerseniz sizi perişan ederim. Biz gelince falan televizyonların, gazetelerin hemen kapısına kilit vuracağız.' Çiftçiyi tehdit ediyor. Önüne gelen herkesi tehdit ediyor. Milli Eğitim Bakanı'nın kapısına gidiyor, Bakanlığı tehdit ediyor. Et Süt Kurumunun kapısına gidiyor, orayı tehdit ediyor. Sen kimsin, ne yapıyorsun? 'Bu ihaleye girme, girersen senin başına dünyayı yıkarım' diyen ağız, mafya ağzı mı yoksa meşru ve demokratik siyaset yapan bir insanın ağzı mı? Kimin lafına benziyor? Bunlar kime özeniyorlar? Türkiye bir hukuk devletidir. Biz, nice tehditleri gördük. Bugüne kadar bizi tehdit edenler, bize dar ağaçlarının yolunu gösterenler hep oldu. Rahmetli Menderes'in fotoğraflarını işaret edenler hep oldu ama biz yolumuzdan dönmedik."

Türkiye'nin, bugüne kadar doğruları yaparak, CHP'nin hayırlarını evet kabul ederek kazandığını belirten Bozdağ, Türkiye'nin bugünden yarına yürüyüşünü daha güçlü yapacak olanın da AK Parti kadroları olduğunu söyledi.

Bekir Bozdağ, Türkiye'nin istikametinin bozulmasına, istikrarının zedelenmesine, güçlü iktidarların Türkiye'yi terk etmesine asla izin vermeyeceklerini de sözlerine ekledi.

Bekir Bozdağ, konuşmasının ardından Et Entegre Tesisi'nin açılışını yaptı.

Programa, AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç, Vali Yardımcısı Mehmet Zahid Doğu, Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Amanvermez, Adalet Bakanlığı bürokratları, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın ile çok sayıda davetli katıldı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.