Dolar
13.60
Euro
15.26
Altın
1,816.26
ETH/USDT
2,395.20
BTC/USDT
36,009.00
BIST 100
1,951.17
Eğitim

YÖK'ün akademide kalite ve liyakatı artırmayı hedeflediği bazı düzenlemeler yürürlüğe girdi

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre, "yabancı dille eğitim ve öğretim yapılan programlardaki" öğretim görevlisi kadroları ile "yabancı dil dersi veren öğretim görevlisi" kadrolarına atanmak için aranan asgari puan şartı 85'e yükseltildi.

Sefa Şahin   | 18.05.2021
YÖK'ün akademide kalite ve liyakatı artırmayı hedeflediği bazı düzenlemeler yürürlüğe girdi

Ankara

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından akademide "kalite ve liyakatı" artırmaya yönelik düzenlemeler yapıldı.

Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu değişikliklerle akademide, "kalite ve liyakatı" esas alan bazı düzenlemeler yapıldı.

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, YÖK'ün tespitleri ve öğrencilerden gelen talepler üzerine, "yabancı dille eğitim ve öğretim yapılan programlardaki" öğretim görevlisi kadroları ile "yabancı dil dersi veren öğretim görevlisi" kadrolarına atanmak için aranan asgari puan şartı 85'e yükseltildi. Böylelikle öğrencilere "yabancı dil eğitimi verecek hocalarda" aranacak yabancı dil yetkinliği yükseltildi.

Araştırma görevlisi kadrolarına yapılacak atamalarda "liyakat" ilkesi ön plana çıkarıldı

Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte de ilgili iki önemli değişiklik yapıldı.

Buna göre, araştırma üniversitelerinin, YÖK tarafından belirlenecek "öncelikli alan araştırma görevlisi seçiminde", ALES ve yabancı dil merkezi sınav puanları gibi nesnel kriterlerin belirleyici etkisi artırıldı.

Diğer önemli değişikliğe göre ise ön değerlendirme sonucunda, sınava çağrılacak aday sayısı, ilan edilen kadronun 10 katıyken, bu sayı üniversiteler için üç katını geçemeyecek.

"Değişiklikler, akademimizde 'liyakat ve fırsat eşitliğini' artırma çabamızın devamı"

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, düzenlemeye ilişkin Twitter'dan paylaşımda bulundu.

"Yeni YÖK"ün hayata geçirdiği, "YÖK Akademik Kariyer Liyakat Projesi"nin tanıtım toplantısında, bazı akademik kadro alımlarında yaşanan durumlardan rahatsız olduklarını ve bunları engellemeye yönelik düzenlemeler yapacaklarını ifade ettiğini hatırlatan Saraç, akabinde, "kişilerin yaptıkları tezlerin, ilanda özel şart olarak konulamayacağına dair düzenleme" yaptıklarını anımsattı.

YÖK Başkanı Saraç, "Bugün yayımlanan değişikliklerimiz de akademimizde 'liyakat ve fırsat eşitliğini' artırma çabamızın devamı niteliğindedir. Bu istikamette düzenlemelerimiz devam edecektir." değerlendirmesini yaptı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.