Dolar
16.75
Euro
17.47
Altın
1,811.65
ETH/USDT
1,054.40
BTC/USDT
19,129.00
BIST 100
2,443.77
Dünya

KKTC'de Geçitköy bölgesinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Girne ilçesine bağlı Geçitköy bölgesinde çıkan yangın kontrol altına alındı. Girne Kaymakamlığı, yangının etkili olduğu bölgelerde bazı evlerin boşaltıldığını, bazı evlerin ise yangından zarar gördüğünü açıkladı.

Muhammet İkbal Arslan   | 27.05.2022
KKTC'de Geçitköy bölgesinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı

Girne

Türk Ajansı Kıbrıs'a (TAK) açıklamalarda bulunan KKTC İtfaiye Genel Müdürü Ramadan Gürpınar, öğle saatlerinde arazide çıkan ve ormanlık alana yayılan yangını havadan ve karadan yapılan müdahaleyle kontrol altına alındığını söyledi.

Bölgede soğutma çalışmalarının sürdüğünü belirten Gürpınar, yangın helikopterlerinin de bu çerçevede havadan su atmaya devam ettiğini kaydetti.

Gürpınar, rüzgarla yeniden alevlerin büyümemesi için çalışma yürüttüklerini ifade etti.

İtfaiye Müdürü Gürpınar, ilk belirlemelere göre Geçitköy bölgesindeki yangında, 1000 dönüm civarında kuru ot, makilik ve ormanlık alanın zarar gördüğünü açıkladı.

Türkiye'den çalışmalara destek

Yangına bağlı oluşan yoğun duman nedeni ve iş makinelerinin yangına müdahale edebilmeleri amacıyla Girne-Güzelyurt ana yolunun Geçitköy ile Karşıyaka arası trafiğe kapatıldı.

KKTC Başbakanı Ünal Üstel, Türkiye'den ve İngiliz üslerinden olmak üzere iki helikopterin yangının söndürme çalışmalarına yardım ettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da söndürme çalışmalarını takip etmek üzere bölgeye gitti.

Girne Kaymakamlığı, yangının etkili olduğu bölgelerde bazı evlerin boşaltıldığını, bazı evlerin ise yangından zarar gördüğünü açıkladı.

Mevlevi'de yangın

Öte yandan Güzelyurt'a bağlı Mevlevi bölgesindeki çöplük alanda çıkan yangın da kontrol altına alındı. Çevre emniyetinin sağlandığı bölgede, soğutma çalışmaları sürüyor.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın