Dolar
16.56
Euro
17.52
Altın
1,822.60
ETH/USDT
1,200.80
BTC/USDT
20,891.00
BIST 100
2,529.26
Gündem, 15 Temmuz Darbe Girişimi

Adalet Bakanı Bozdağ: 6 bin civarında gözaltı var

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili, "Şu anda temizlik devam ediyor. 6 bin civarında gözaltı var. 6 bini de geçecektir. Bunlarla ilgili adli süreç devam edecektir." dedi.

17.07.2016
Adalet Bakanı Bozdağ: 6 bin civarında gözaltı var

ANKARA

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TRT Haber'de FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruları yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu. Darbe teşebbüsüne karşı mücadele ederken şehit düşenlere Allah'tan rahmet dileyen Bozdağ, onların bu milletin kahramanları olduğunu, milletin bu kahramanları unutmayacağını söyledi.

Türkiye'nin büyük bir tehlike ve tehdidi atlattığını belirten Bozdağ, darbe teşebbüsünün çok açık şekilde Fetullah Gülen'in emir komuta zinciri altında, Türk askerinin kıyafetini giymiş, Türk vatandaşının ödediği vergiden maaşını alan FETÖ terör örgütünün askerleri tarafından yapıldığını ifade etti.

FETÖ'nün emir komuta zinciri içerisinde hareket eden asker kıyafeti giymiş hainlerin, Türkiye'nin demokrasisine, her tür güzelliğine, milletin birliğine, dirliğine, Hükümetine, Meclisine karşı büyük bir kalkışmaya cüret ettiklerini ancak bu cüretin karşılığını bulduğunu dile getiren Bozdağ, millet, Hükümet, polis, yargı, medya, STK'lar ve siyaset kurumunun onlardan daha cesur çıktığını vurguladı.

Türkiye'de geçmişte olumsuzluklar yaşandığını, darbe de olduğunu ancak hiçbir dönem TBMM'nin bombalanmadığını aktaran Bozdağ, darbe girişiminde bulunanların, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı öldürmek için kaldığı oteli bombaladığını, Başbakan Binali Yıldırım'a karşı atış yaptıklarını, masum vatandaşları gözünü kırpmadan vurmayı marifet saydığını söyledi.

Darbe girişiminin püskürtülmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve Başbakan Yıldırım'ın dirayetli duruşu ve her şeyi göze alan mücadelesinin çok önemli olduğunu anlatan Bozdağ, milletin meydanlara çıkması ve bu yapının karşısına dikilmesinin taşıdığı önemine de işaret etti. 

"Bu ilkleri başaran Türkiye, büyük bir devlettir"

TRT'nin darbecilerce ele geçirilmesinin ardından milletin buraya gittiğine ve onları derdest ettiğine işaret eden Bozdağ, böyle bir milletin ferdi olmaktan duyduğu gururu dile getirdi.

Medyanın da çok büyük bir birlik gösterdiğini belirten Bozdağ, şöyle devam etti:

"Türk medyası farklılıklarına rağmen, 'iktidar yanı, karşıtı' demeden hep beraber bir oldu, bu ihanet çetesine karşı demokrasinin yanında, hükümetin yanında, Meclisin yanında, Anayasa'nın yanında, milletin yanında saf tuttu. Onun için medyamıza buradan teşekkür ediyorum. Siyasi partiler, ilk defa bir araya geldi. Rekabeti bıraktılar, demokrasiye sahip çıktılar. Bu çok önemli. Parlamento adeta savaş gibi bir ortamda, milletin iradesinin temsilicileri orada nöbet tuttular. Ölümüne bir demokrasi nöbeti tuttular, bombaların altında Meclisi terk etmediler. Onlara onun için teşekkür ediyorum." 

Yargıya da teşekkür eden Bozdağ, Cumhuriyet savcıları ve hakimlerin darbe teşebbüsü ortaya çıktığı andan itibaren adli süreçleri büyük bir cesaret ve özveriyle yürüttüğünü anlattı. 

Bakan Bozdağ, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Cumhuriyet tarihinde bir ilk gerçekleşti. İlk defa bir Hükümet, darbeciler karşısında şapkasını alıp gitmedi. İlk defa Parlamentodaki vekiller, darbecileri alkışlamadı. Siyaset ikiye bölünüp bir kısmı darbecilerden yana, bir kısmı öbür türlü durmadı. İlk defa millet darbeyi sineye çekmedi. İlk defa medya darbecilerin lehine manşetler atmadı. Bütün bu ilkleri başaran Türkiye, büyük bir devlettir. Türk milleti, büyük bir millettir."

"Millete hesabını verecektir"

Yaşananların Türkiye'de demokrasinin geldiği seviyeyi göstermesi bakımından da önem taşıdığını belirten Bozdağ, milletin demokrasiyi özümsediğini, ona sahip çıkmasını bildiğini ve canı pahasına sahip çıktığını söyledi. Bozdağ, Türk milletinin demokrasiye olan sadakatini tüm dünyaya gösterdiğini bildirdi. Bozdağ, dün vatandaşa tekrar çağrılar yapıldığı hatırlattı. 

Darbecilerin yeniden bir deneme yapması konusunda bir tedirginlik olup olmadığı yönündeki soru üzerine Bozdağ, yaşananların FETÖ'ye mensup kişilerin nasıl bir ruh yapısına sahip olduğunu açık şekilde ortaya koyduğunu vurguladı.

FETÖ mensuplarının ölümüne hareket etiklerini ve gözlerinin hiçbir şeyi görmediğini ifade eden Bozdağ, şunları söyledi:

"Fetullah Gülen'in talimatlarını, haşa gökten Allah'ın verdiği talimatlar gibi kabul ediyorlar. Bunlar sapık. Gözü görmüyor. Onun için de pek çok hukuk dışı işi ibadet niyetiyle yapıyorlar. Pek çok suçu ibadet niyetiyle işliyorlar. İnsanlara kurşun sıkıp masumları öldürürken cennete gideceğine inanıyor bu alçaklar. Onun için bunlara karşı Türkiye'nin her zaman teyakkuz halinde olması, milletimizin de mutlaka bu süreç bitene kadar, şu anda temizlik devam ediyor. 6 bin civarında göz altı var. 6 bini de geçecektir. Bunlarla ilgili adli süreç devam edecektir. Devletin kurumları, Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti bunlarla birlikte artık yaşama şansını kaybetmiştir. Bunlara ilişkin hukuksal süreçler devam edecektir. Bu darbenin kim neresinde durduysa, neresinden tuttuysa onların hepsi bu milletin yargısının önünde hesabını verecektir. Millete hesabını verecektir. Türkiye artık bunları temizlemek için de elinden geleni yapacaktır. Meclisimiz elinden geleni yapacaktır. Milletimiz bu sürece destek verecektir."

TSK içerisindeki bu ihanet çetesinin uzantılarının tek tek yargıya teslim edileceğine dikkati çeken Bozdağ, Türkiye'nin bundan sonra bir daha böylesi bir türbülansa girmemesi için yapılması gerekenler olduğunu, bunları da hep birlikte yapmaları gerektiğini bildirdi.

"Başka listeler de çıkacaktır"

"Yargılamalar sırasında hukuken de ispatlanabilecek bir şeye dönüşecek mi?" sorusu üzerine Bozdağ, yargılamalar sırasında nelerin çıkacağının görüleceğini, sorgu ve soruşturmalarda ortaya pek çok şeyin çıktığını, daha başka şeylerin de çıkacağını ifade etti.

Bozdağ, şunları söyledi:

"Bursa'da gözaltı kararı verildi, sıkıyönetim komutanı olduğu söylenen kişiye, onun cebinden atanmış sıkıyönetim komutanlarının listesi çıktı. Başka yerden askeriyenin bünyesinde bulunan pek çok kişinin nereye atandığına dair listeler çıktı. Şimdi başka listeler de çıkacaktır. Belki orada bakacağız, illerin valileri, belediye başkanları, bakanlar kimler? Bütün bunlar bu şeyin içerisinde mutlaka çıkacaktır ve bunlarla ilgili de gereken neyse tereddütsüz yapılacaktır." değerlendirmesinde bulundu. 

ABD yönetiminin bu saatten sonra Fetullah Gülen'e sahip çıkamayacağına inandığını dile getiren Bozdağ, şöyle devam etti:

"Eğer çıkarsa onu ABD'nin demokrasiye, insan haklarına inanan vatandaşlarına izah edemez. Türk vatandaşlarına hiç izah edemez. Demokratik değerlere önem veren ülkelere, insanların hiçbirine izah edemez. Buna sahip çıkması ABD'nin kendi duruşunu zayıflatır, ABD'nin kendi itibarına da zarar verir. Ben bu saatten sonra ABD'nin Türkiye'ye karşı bu eylemleri gerçekleştiren birini himaye edeceğine ihtimal vermiyorum. Cumhurbaşkanı'nı öldürme teşebbüsü yapıyor, bomba yağdırıyor olduğu yere. Obama'yı öldürmek için birileri bomba yağdırsa o bomba talimatını veren de Türkiye'de olsa, biz ABD'ye 'onu vermeyiz' diyebilir miyiz? Amerikan vatandaşlarını bombalasa, sivilleri bombalasa, darbe teşebbüsüne kalkışsa ve bu işin başındaki kişinin ABD Başkanı Sayın Obama'nın adı gibi, bunun başının Fetullah Gülen olduğunu bildiğine de ben eminim. Diğerlerinin bildiğine de eminim. Amerika'nın güçlü istihbaratı var, güçlü bir devlet. Onların tereddütü olduğundan hiç bir endişem yok. O nedenle bu saatten sonra onu orada tutmak, Türkiye ile ABD arasındaki dayanışmaya, işbirliğine, ittifaka, dostluğa sığmaz. Ben ABD yönetiminin de bu saatten sonra bu Fetullahçı terör örgütünün elebaşını orada tutacağına ihtimal vermiyorum. Biz arzu ediyoruz ki bunu Türkiye'ye iade etsin. Doğru olan Türkiye'ye getirilmesi, Türk yargısına çıkıp hesabını vermesidir, yaptıklarının bedeli neyse onu ödemesidir. Bunun yolu da ABD'nin Türkiye ile olan ilişkileri, ittifakı, dostluğu çerçevesinde Fetullah Gülen'i iade etmesidir."

"ABD, bu belgeleri beklemeden de pekala iade edebilir"

Birtakım bilgilerin, belgeler istendiğini aktaran Bozdağ, bunların hukuki süreçlerin ikmali için olduğunu söyledi. Güneş gibi gerçek bir hakikatin bulunduğuna ama o hakikatle ilgili bir takım resmi prosedürlerin de yerine getirilmesi gerektiğine işaret eden Bozdağ, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Şu an Fetullah Gülen'le ilgili pek çok iade dosyası hazırlandı. Onlar hazır ama bu darbe teşebbüsüyle ilgili soruşturmalar 15 Temmuz gecesi başladı. Şu anda gözaltılar var, ifadeler alınıyor, işlemler devam ediyor. Bu işlemler biter bitmez de onunla ilgili resmi darbe teşebbüsüne ilişkin hukuksal delilleri içeren onlar da eklenecek ama bu Türkiye'nin ABD'den siyaseten iade talep etmesine engel değildir. Hatta ABD'nin bunun Türkiye'ye iadesine hiç engel değildir. Gerçekten ABD, bu belgeleri beklemeden de bunu pekala iade edebilir çünkü biz de ABD'ye pek çok iade yaptık, yapıyoruz da. Şimdi ABD Türkiye ile dostluğunu, Türk halkı ile Türkiye'nin hükümeti, Meclis'i, demokrasisiyle dayanışmasını göstermek adına bu dosyaların kendisine ulaşmasını beklemeden, Gülen'i Türkiye'ye iade edebilir. Bu demokrasiye verdiği değeri, hukuka verdiği değeri, Türkiye ile girdiği dayanışmanın gücünü de gösterir. Umarız böyle bir tercihte de bulunurlar ama şimdi birtakım resmi prosedürleri istiyorlar. Onları da biz yerine getireceğiz. Umarız ki fazla bir zaman almadan ABD, Fetullah Gülen'i Türkiye'ye iade eder. Biz de Türk yargısının önüne çıkarırız. Millet adına yargıya hesap verir."

Muhabir: Selma Kasap,Zehra Aydın

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın