Koronavirusi

Hungari, punëdhënësit mund të kërkojnë vaksinim kundër COVID-19

Shefi i kabinetit të kryeministrit Gulyas tha se qeveria do të kërkojë vaksinim për punonjësit publikë, por kryetarët e bashkive mund të vendosin nëse do të vendosin për kërkesën

Ekip   | 28.10.2021
Hungari, punëdhënësit mund të kërkojnë vaksinim kundër COVID-19

Budapest

Qeveria e Hungarisë do t'i lejojë punëdhënësit privatë që të kërkojnë nga punonjësit e tyre që të vaksinohen kundër COVID-19 si kusht për punë, pasi numri i infeksioneve dhe vdekjeve në këtë në vend arriti nivele që nuk janë parë që nga rritja shkatërruese pandemike pranverën e kaluar, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një konferencë për media të qeverisë sot, shefi i kabinetit të kryeministrit Gergely Gulyas njoftoi se qeveria do të kërkojë vaksinim për punonjësit publikë, por kryetarët e bashkive mund të vendosin nëse do të vendosin për kërkesën.

Mbajtja e maskave në transportin publik do të jetë e detyrueshme duke filluar nga e hëna dhe vizitat jo thelbësore në institucionet publike të kujdesit shëndetësor do të ndalohen, tha Gulyas.

Masat erdhën pasi Hungaria po përjeton rritje të rasteve të reja me COVID-19, shtrimeve në spital dhe vdekjeve. Sot u regjistruan 4.039 raste të reja, totali më i lartë ditor që nga mesi i prillit dhe gati dyfishi i numrit nga një javë më parë.
Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın