Turqia

Erdoğan: I kam dhënë udhëzimet e duhura që 10 ambasadorë sa më parë të shpallen persona non-grata

Erdoğan: I kam dhënë udhëzimet e duhura që 10 ambasadorë sa më parë të shpallen persona non-grata

Ambasadorët që komentuan për rastin e Kavala-s "ose duhet ta kuptojnë Turqinë ose duhet të largohen", ka thënë Recep Tayyip Erdoğan

Axhenda
Axhenda për Turqinë dhe botën, programet e liderëve dhe aktivitetet ndërkombëtare gjenden në faqen e axhendës.
Erdoğan: Turqia synon ta rrisë tregtinë me Afrikën në 75 miliardë dollarë
22.10.2021

Erdoğan: Turqia synon ta rrisë tregtinë me Afrikën në 75 miliardë dollarë

Lidhjet e sinqerta" midis Turqisë dhe vendeve afrikane do të forcohen, theksoi presidenti Erdoğan në edicionin e tretë të Forumit Ekonomik dhe të Biznesit Turqi-Afrikë

Turqi, arrestohen 81 të dyshuar të grupit terrorist FETO
22.10.2021

Turqi, arrestohen 81 të dyshuar të grupit terrorist FETO

Prokurorët në Ankara lëshuan urdhra arresti për 125 të dyshuar, duke përfshirë 29 persona që u pushuan ose u pezulluan nga Ministria e Jashtme turke për kontakte me grupin terrorist dhe përdorimin e aplikacionit të koduar të mesazheve, ByLock

Erdogan: Dezinformimi në mediat sociale kërcënon demokracinë
22.10.2021

Erdogan: Dezinformimi në mediat sociale kërcënon demokracinë

"Ashtu siç nuk mbështetemi plotësisht te të huajt në industrinë e mbrojtjes dhe çështjet ushtarake, ne nuk mund t'ua lëmë çështjen e komunikimit të tjerëve", tha Erdoğan në një video-mesazh për Forumin Mediatik të Këshillit Turk në Stamboll

Turqi, mbi 114,81 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19 të administruara deri më tani
21.10.2021

Turqi, mbi 114,81 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19 të administruara deri më tani

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, mbi 55 milionë njerëz kanë marrë dozën e tyre të parë, ndërsa rreth 47,8 milionë janë vaksinuar tërësisht

Erdoğan e cilëson si "mjaft produktiv" turneun e tij në Afrikë
21.10.2021

Erdoğan e cilëson si "mjaft produktiv" turneun e tij në Afrikë

“Falë Zotit, e përfunduam vizitën në Angolë, Togo dhe Nigeri në mënyrë mjaft produktive dhe u kthyem në vendin tonë. Kështu, realizuam vizitën e 50-të në 30 vende afrikane në total”, shkroi presidenti turk në median sociale