Ekonomi

Britani, borxhi publik arrin nivelin më të lartë që nga viti 1947

Britani, borxhi publik arrin nivelin më të lartë që nga viti 1947

Zyra Britanike e Statistikave Kombëtare (ONS) njoftoi se huamarrja totale publike në vend nga prilli 2020 deri në fund të marsit 2021 u rrit me 246.1 miliardë në 303.1 miliardë paund

Axhenda
Axhenda për Turqinë dhe botën, programet e liderëve dhe aktivitetet ndërkombëtare gjenden në faqen e axhendës.
Shkalla e punësimit në BE shënon rënie në vitin 2020
21.04.2021

Shkalla e punësimit në BE shënon rënie në vitin 2020

Midis vendeve anëtarëve të BE-së, Suedia ka shkallën më të lartë të punësimit me 80,8 për qind, ndërsa Greqia ka shkallën më të ulët me 61,1 për qind

Nënshkruhet kontrata për ndërtimin e aeroportit të Vlorës
20.04.2021

Nënshkruhet kontrata për ndërtimin e aeroportit të Vlorës

Gjatë fjalës në ceremoninë e nënshkrimit të kontratës, në lidhje me këtë investim, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama tha se konsorciumi i ka të gjitha kapacitetet për ndërtimin e këtij aeroporti

"Greqia në Mesdheun Lindor merr në konsideratë interesat e BE-së, jo të vendeve të rajonit"
19.04.2021

"Greqia në Mesdheun Lindor merr në konsideratë interesat e BE-së, jo të vendeve të rajonit"

Kreu i Institutit të Hulumtimeve Rajonale të Mesdheut Lindor, Behruz Cafer tha se Libia ka arsye të drejta që të bëjë marrëveshje për kufirin detar me Turqinë duke refuzuar Greqinë

BE-ja dhuron 53.7 milionë euro ndihmë për Etiopinë
19.04.2021

BE-ja dhuron 53.7 milionë euro ndihmë për Etiopinë

Komisioni Evropian njoftoi se ndihma e re humanitare i është dhënë Etiopisë pas përleshjeve në rajonin Tigray

Maqedoni e Veriut, sektori i hotelerisë nesër në protestë përpara Ministrisë së Financave
19.04.2021

Maqedoni e Veriut, sektori i hotelerisë nesër në protestë përpara Ministrisë së Financave

Oda për Turizëm dhe Hoteleri tha se nesër do të protestojë përpara Ministrisë së Financave për të treguar publikisht pakënaqësinë me situatën aktuale