Bota

Ukraina: 30 mijë ushtarë rusë të vdekur në luftë deri më tani

Ukraina: 30 mijë ushtarë rusë të vdekur në luftë deri më tani

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës tha se Rusia ka humbur 250 ushtarë në 24 orët e fundit

Axhenda
Axhenda për Turqinë dhe botën, programet e liderëve dhe aktivitetet ndërkombëtare gjenden në faqen e axhendës.
Palestina: Forcat izraelite vranë një adoleshent palestinez
28.05.2022

Palestina: Forcat izraelite vranë një adoleshent palestinez

15-vjeçari Zaid Mohammad Ghuneim u qëllua në shpinë dhe qafë në fshatin Al-Khader, afër qytetit të Bethlehemit

Ambasadori kinez në Paris: Kërcënimi nga NATO e çoi Rusinë të niste luftën në Ukrainë
27.05.2022

Ambasadori kinez në Paris: Kërcënimi nga NATO e çoi Rusinë të niste luftën në Ukrainë

“Për kinezët, shkaku i luftës janë pesë ciklet e zgjerimit të NATO-s drejt lindjes. Kjo përbën një kërcënim ushtarak dhe të sigurisë për Rusinë”, tha ambasadori Lu Shaye

Kiev: Osmani takon shefin e diplomacisë ukrainase, Kuleba
27.05.2022

Kiev: Osmani takon shefin e diplomacisë ukrainase, Kuleba

“Në vazhdim të vizitës në Ukrainë, ministri i Jashtëm Bujar Osmani u takua me nikoqirin e tij, Dmytro Kuleba. Ky është takimi i tyre i dytë brenda pak javësh”, thuhet në njoftimin e MPJ-së së Maqedonisë së Veriut

Rusia pohon se ka rrëzuar një avion luftarak ukrainas MiG-29 dhe tetë dronë
27.05.2022

Rusia pohon se ka rrëzuar një avion luftarak ukrainas MiG-29 dhe tetë dronë

Zëdhënësi i Ministrisë Igor Konashenkov tha se disa objektiva u goditën nga raketa me precizion të lartë

Zyrtarja e OBSH-së: Nuk ka nevojë për vaksinime masive kundër lisë së majmunit
27.05.2022

Zyrtarja e OBSH-së: Nuk ka nevojë për vaksinime masive kundër lisë së majmunit

"Ne jemi këshilluar deri më tani se nuk ka nevojë për vaksinim masiv dhe nuk ka nevojë për fushata të mëdha imunizimi", tha Dr. Sylvie Briand, drejtoresha e Përgatitjes dhe Parandalimit ndaj Epidemive dhe Pandemive në OBSH