Bota, Koronavirusi

Pentagoni nënshkruan marrëveshje 86 milionë dollarë për furnizimin me maska

Furnizimi do të përfundojë më 31 dhjetor dhe maskat do të përdoren vetëm nga personeli ushtarak

Kasım İleri   | 10.04.2020
Pentagoni nënshkruan marrëveshje 86 milionë dollarë për furnizimin me maska

Washington
Departamenti amerikan i Mbrojtjes (Pentagon) pas vendosjes së detyrimit për përdorimin e maskave për të gjithë personelin e tij për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19), nënshkroi me një kompani me qendër në Porto Rico një marrëveshje për furnizimin me maska, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në deklaratë teksa nuk përcaktohet numri i maskave, ka tërhequr vëmendjen se kostoja e tenderit është 86 milionë dollarë.

Furnizimi do të përfundojë më 31 dhjetor dhe maskat do të përdoren vetëm nga personeli ushtarak, theksohet gjithashtu në deklaratë.

Në ushtrinë e SHBA-së janë detyrë 1 milion e 300 mijë ushtarë.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın