Bota, Koronavirusi

Agjencia Evropiane e Mjekësisë ekzaminon vaksinën kundër COVID-19 të Sinovac

Komiteti i mjekësisë humane të agjencisë së BE-së për barnat filloi rishikimin e vaksinave kineze bazuar në rezultatet preliminare nga studimet laboratorike dhe klinike, shkroi EMA në një njoftim për shtyp

Ekip   | 04.05.2021
Agjencia Evropiane e Mjekësisë ekzaminon vaksinën kundër COVID-19 të Sinovac

Bruksel

Agjencia Evropiane e Mjekësisë (EMA) njoftoi se ka filluar shqyrtimin e vaksinave kundër koronavirusit të ri (COVID-19) të zhvilluara nga kompania farmaceutike Sinovac, raporton Anadolu Agency (AA).

Komiteti i mjekësisë humane të agjencisë së BE-së për barnat filloi rishikimin e vaksinave kineze bazuar në rezultatet paraprake nga studimet laboratorike dhe klinike, shkroi EMA në një njoftim për shtyp.

Rregullatori i BE-së do të vlerësojë nëse përfitimet e vaksinës kinez tejkalojnë rreziqet dhe pajtueshmërinë e vaksinës me standardet e BE-së për efektivitetin, sigurinë dhe cilësinë e ilaçeve.

Shqyrtimi, i cili u kërkua nga prodhuesi, ka për qëllim të përgatisë dhe përfundimisht të shkurtojë autorizimin e zakonshëm nëse kompania farmaceutike zyrtarisht kërkon një licencë të tregtimit të BE-së.

EMA tha se nuk mund të parashikojë një afat kohor për përfundimin e vlerësimit.

Komisioni Evropian sugjeroi të hënën të lejojë qytetarët jashtë BE-së të udhëtojnë në bllok nëse imunizohen plotësisht nga një vaksinë e miratuar nga EMA.

Propozimi pritet të miratohet nga vendet anëtare të BE-së deri në qershor.

Nëse EMA autorizon vaksinën, të huajt e vaksinuar nga Sinovac do të jenë në gjendje të udhëtojnë në BE pa kufizime të mëtejshme në të ardhmen.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın