Bota, Koronavirusi

Afrikë, numri i të vdekurve nga COVID-19 shkon mbi 162 mijë

Shifra më e lartë e vdekjeve nga virusi është regjistruar në Republikën e Afrikës së Jugut, Tunizi dhe Egjipt

Adam Abu-bashal   | 23.07.2021
Afrikë, numri i të vdekurve nga COVID-19 shkon mbi 162 mijë

Abuja

Në kontinentin e Afrikës ka shkuar në mbi 162 mijë numri i viktimave nga koronavirusi i ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas faqes së internetit "Worldometer", e cila përpilon informacionet më të fundit mbi pandeminë, numri i rasteve në gjithë kontinentin është rritur në 6.426.764.

Numri i të shëruarve në kontinent ka shkuar në 5.611.405 ndërsa numri i vdekjeve në 162.070.

Shifra më e madhe e rasteve në kontinent është regjistruar në Republikën e Afrikës së Jugut, Marok, Tunizi, Egjipt, Etiopi dhe Libi.

Ndërkohë, shifra më e lartë e vdekjeve nga virusi është regjistruar në Republikën e Afrikës së Jugut, Tunizi dhe Egjipt.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın