archive

Gjermani, vazhdon fluksi i refugjatëve pavarësisht kontrollit të kufirit

Gjermani, vazhdon fluksi i refugjatëve pavarësisht kontrollit të kufirit

Kancelarja Merkel tha se emigrantët ilegal ekonomik duhet të shkojnë, ndërkohë që zyrtari i saj i lartë për emigracion dha dorëheqje të papritur-

Axhenda
Axhenda për Turqinë dhe botën, programet e liderëve dhe aktivitetet ndërkombëtare gjenden në faqen e axhendës.
45 të vrarë nga sulmet e regjimit sirian në Halep
17.09.2015

45 të vrarë nga sulmet e regjimit sirian në Halep

Ekipet e mbrojtjes civile shkuan në lagjen al-Mashhad në Halep për të kërkuar për viktima që mund të kishin mbetur nën rrënojat e ndërtesave të shkatërruara. Të plagosurit u dërguan në spitalin e improvizuar për trajtim mjekë

Në kufirin jugor të Maqedonisë nuk ka tensione, refugjatët në grupe të vogla kalojnë kufirin
17.09.2015

Në kufirin jugor të Maqedonisë nuk ka tensione, refugjatët në grupe të vogla kalojnë kufirin

Në vendkalimin kufitar ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë ndodhet vetëm policia kufitare dhe mund të vërehen dhjetëra refugjatë

Sllovenia pezullon Shengen-in dhe vendos kontrollin në kufirin me Hungarinë
17.09.2015

Sllovenia pezullon Shengen-in dhe vendos kontrollin në kufirin me Hungarinë

Komisioni Evropian ka thënë se ky veprim i qeverisë sllovene, është në përputhje me dispozitat e Shengen-it të cilat parashohin vendosjen e një kontrolli të përkohshëm të kufijve në situata të krizës

Identifikohet nga ekspertët austriakë studenti i zhdukur në Meksikë
17.09.2015

Identifikohet nga ekspertët austriakë studenti i zhdukur në Meksikë

Sipas versionit zyrtar të ngjarjeve, mbetjet mortore të analizuara në Austri janë gjetur në një vend mbeturinash në Cocula, afër Iguala-s, qytet në shtetin e Guerrero-s ku më 26 shtator të vitit 2014 studentët ishin zhdukur.

“Çmimi Nobel për Paqe dhënë Obamës nuk përmbushi pritjet”
17.09.2015

“Çmimi Nobel për Paqe dhënë Obamës nuk përmbushi pritjet”

Obama e fitoi çmimin Nobel për paqe në vitin 2009 dhe pas kësaj u shkruajt shumë për arsyeshmërinë e ndarjes së këtij çmimi për presidentin amerikan