Dolar
15.91
Euro
16.79
Altın
1,846.43
ETH/USDT
1,966.70
BTC/USDT
29,231.00
BIST 100
2,372.35
Gündem

Suriyeliler, Rusya'nın Suriye'ye yönelik saldırılarını protesto etti

Gaziantep'teki Suriyeli sığınmacılar, Rusya'nın Suriye'de, Suriye halkını ve ÖSO'yu bombaladığını söyleyerek Rusya’nın saldırılarını protesto etti.

Kemal Karagöz   | 08.11.2015
Suriyeliler, Rusya'nın Suriye'ye yönelik saldırılarını protesto etti

GAZİANTEP

Gaziantep'teki Suriyeli sığınmacılar, Rusya'nın Suriye'deki saldırılarını protesto etti.

Kırkayak Parkı'nda toplanan bir grup Suriyeli, ellerinde Rusya saldırılarını kınayan pankartlarla slogan attı.

Grup adına konuşan Suriyeli muhalif Prof. Dr. Mahmut Al-Hamza, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın Suriye'de yaptığı saldırıları protesto etmek için Gaziantep'te bir araya geldiklerini söyledi.

Gittikleri her toplantıda, Esed rejimi ve ordusunun terörün ve terörizmin başı olduğunu vurguladıklarını belirten Al-Hamza, Esed rejiminin, hem halkına hem de çevre ülkelere terörizmi yaydığını ifade etti.

“ÖSO, ılımlı, muhalif bir gruptur”

Esed rejiminin geçmişte Irak'ta ve Lübnan'da terörizmi desteklediğini, şu anda da kendi halkına zulüm yaptığını dile getiren Al-Hamza, "Biz katıldığımız her programda, ÖSO'nun terörist bir grup olmadığını insanlara anlatıyoruz. ÖSO, ılımlı, muhalif bir gruptur. DAEŞ'in düşmanları Suriye halkı ve ÖSO'dur. Devrimin ilk iki yılında DAEŞ diye bir örgüt yoktu. Ancak sonra nereden geldiklerini anlamadığımız bir şekilde bir anda ortaya çıktılar. Bunları Esed rejimi destekliyor. İşte biz bu gerçeği anlatmaya çalışıyoruz" dedi.

"Rusya, Suriye halkını ve ÖSO'yu bombalıyor”

Suriye'de "şehitler annesi" olarak bilinen Hamse Al-Hariri ise Rusya'nın bir aya yakındır Suriye halkını bombaladığını hatırlatarak, "Rusya dünyaya Suriye'deki terörist grupları bombaladığının mesajını veriyor. Ama kimse Rusya'nın teröristleri bombaladığını görmüyor. Rusya, Suriye halkını ve ÖSO'yu bombalıyor" şeklinde konuştu.

Muhabir: Kemal Karagöz

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın