Gündem

Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilciliği açıldı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bakanlığın Gaziantep temsilciliğinin açılışını yaptı.

16.01.2016 - Güncelleme : 16.01.2016
Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilciliği açıldı

Ankara

GAZİANTEP

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 8. Büyükelçiler Konferansının ikinci ayağının yapıldığı Gaziantep’te, bakanlığın 5. yurt içi temsilciliğini açtı.

Çavuşoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, İstanbul, Edirne, Antalya ve İzmir’de temsilciliklerinin bulunduğunu, şimdi de Gaziantep’te 5. temsilciliği açtıklarını söyledi.

Bunun Gaziantep’in Türk diplomasisindeki rolünü de gösterdiğini ifade eden Çavuşoğlu, temsilciliğin sivil toplum örgütleri, göçmenler dahil zor durumda olan kişilere yardım etmeye gelenler ve zor durumda olan herkesin kullanabileceği bir merkez olduğunu vurguladı.

"Dünyanın her yerinde Türk bayrağı dalgalanmalı"

Çavuşoğlu, kentin gastronomi alanında UNESCO tarafından ödüllendirildiğini hatırlatarak, bunun da Gaziantep'in Türk kültüründeki yerini ortaya koyduğunu dile getirdi. Türkiye’nin dinamik ve çok yönlü bir dış politika izlediğini belirten Çavuşoğlu, bunu sağlamak için dünyanın her yerinde Türk bayrağını dalgalandırmak gerektiğinin altını çizdi. Bakan Çavuşoğlu, bundan sonra bazı uluslararası toplantıları Gaziantep’de gerçekleştireceklerini kaydetti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de büyükelçilerin aynı zamanda Türkiye’nin bir aynası olduğunu belirtti. Gaziantep’in bütün medeniyetlere evsahipliği yapmış bir şehir olduğunu ifade eden Şahin, şehrin rekabet gücünde tarihi dokusunu da kullandıklarını anlattı. Şahin, kentte 350 bin sığınmacıyı ağırladıklarını hatırlatarak, açılacak temsilciliğin insanlığa barış ve huzur getirmesi temennisinde bulundu. 

Muhabir: Meltem Bulur, Sinan Polat

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın