Euro
6.46
Dolar
5.80
BIST 100
97,886.36
Altın
1,489.50
Politika

'Büyükçekmece'de beyan ettikleri nüfus hareketi yok'

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İmamoğlu, Büyükçekmece'ye ilişkin iddiaları "Beyan ettikleri gibi bir nüfus hareketi yok." şeklinde değerlendirdi.

Andaç Hongur,Semra Orkan   | 11.04.2019
'Büyükçekmece'de beyan ettikleri nüfus hareketi yok'

İstanbul

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu ve kızı Beren İmamoğlu ile Sarıyer'in Garipçe Köyü'nü ziyaret etti. İmamoğlu, vatandaşlarla sohbet etti ve fotoğraf çektirdi. 

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal'ın dün Büyükçekmece'ye ilişkin açıklamalarına ilişkin şöyle konuştu:

"Seçim sürecinin takvimleri var; seçmen listelerinin asılması, itirazlar, netleşmesiyle ilgisi süreçler çok net. Seçimden sonra geriye dönük işlem yapılmaması konusunda da net bir karar var, hiç tereddüt içermeyen net bir karar. Dolayısıyla önce işin hukuki tarafının böyle olduğunu bilmek lazım."

İstanbul'un, seçmen hareketliliği olan bir şehir olduğunu dile getiren İmamoğlu, şunları söyledi:

"Nüfus hareketliliğinin yeni konutların yoğun olduğu bölgelerde daha yoğun olduğunu da hepimiz biliriz. Büyükçekmece nüfus hareketliliği bakımından İstanbul’un makul ilçelerinden biri, çok yoğun nüfus hareketliliği yok. Örneğin Esenyurt gibi çok yoğun nüfus hareketliliği yaşamayan ilçelerden birisidir. Bir, hukuken böyle bir geriye dönük hesap sorma ve böyle bir süreci yönetme hakkına sahip değil. İkincisi, mevcutta söylediği gibi sayısal nüfus hareketliliği yok. İnsanları aldatmayalım. Daha acı bir şey. Ne kadar yakın çevresi varsa Ocak ayının başında oraya nakletmişsin. Bunlar belli. Nakledilmiş. Kendi mi gelmiş, peşinden severek mi gelmiş bilmem ama birbirini çok seven insanlar gidip aynı adrese 11-12 kişi seçmen nakli yaptırıyorsa üzücü."

İmamoğlu, "Hukuken böyle bir hakları yok, beyan ettikleri gibi bir nüfus hareketi yok. Altını çizerek söylüyorum yalan. İnsanları rencide edecek şekilde bir süreç yaşatıyorlar Büyükçekmece'ye. Bunun sonucunda Büyükçekmece'nin sürecini şaibeli hale getirip buradan bir yol haritası oluşturma çabası var." dedi.

Küçükçekmece Belediyesine ziyaret

İmamoğlu, daha sonra eşi Dilek İmamoğlu ile belediye başkanlığını CHP adayı Kemal Çebi'nin kazandığı Küçükçekmece Belediyesi'ni ziyaret etti. 

Küçükçekmece Belediye Başkanı Çebi'yi tebrik eden İmamoğlu'na ziyarette, CHP'li belediye başkanları ve CHP milletvekilleri de eşlik etti. 

Beraberindeki heyetle vatandaşlara hitap eden İmamoğlu, Büyükçekmece'deki seçim tartışmalarına değinerek, "350 bin Büyükçekmecelinin onuru ve gururuyla oynuyorsunuz. Büyükçekmecelilerin başkanlarıyla 25 yıldır kurduğu bağa zarar vermeye çalışıyorsunuz ama veremezsiniz. Türkiye'nin tarihinde görülmemiş, kapı kapı gezip insanlara sorular soruyorsunuz. Na zaman? Seçim bitmiş, mazbatayı vermişsin ve vatandaşı rahatsız ediyorsun. 'Ben seçilmedim' diye ağlayan birisi için. Bu kadar yalan, dolan, ayıp üzerine kurulu bir sistemle, halkın oy verip seçtiği belediye başkanın elinden başkanlığı almaya kimsenin gücü yetmez." diye konuştu. 

İmamoğlu, bir kişinin bile hakkını yemediğini ancak İstanbulluların da hakkını yedirtmeyeceğini söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"31 Mart'ta saat 17.00'den itibaren sonuç vermeye başladı yandaş kanallar. Saat 19.00'dan sonra bir kestiler. Saat 22.00'ye doğru ilk sonuçları verdik ve 'Kardeşim yanlış yapıyorsunuz.' dedik. İl başkanları kalktı, 'Seçimi kazandık.' dedi. Onbinlerce insan o akşam görev yaptı ve 16 milyon insanın hakkını korudu. Kumpas kurmaya çalıştılar, o akşam İstanbul'un seçimini kağıt üzerinde bitirmeye çalıştılar ama sizler ve biz buna müsaade etmedik. Kumpası el birliği ile yıktık. Hak, hukuk, adalet duygusuyla kumpası yıktık. Çıktık, 'Seçimi biz kazandık.' dedik. Buradan sesleniyorum, Sayın Cumhurbaşkanı, sizi aldattılar, size 'seçimi kazandık' demek için Türkiye'yi aldattılar. Lütfen cezasını verin. Siyasi partiniz çatısı altında cezasını kesin. Bu ülkede Bakanlık, Başbakanlık, Meclis Başkanlığı yaptı, Sayın Binali Yıldırım'ın yerinde olsam, onu aldatan o kişilerin ne yüzüne bakarım ne adam yerine koyarım." 

Ekrem İmamoğlu, kendisine sürekli "Mazbatayı ne zaman alıyoruz?" diye sorulduğunu anlatarak, "Bu halk mazbatayı vermiş kardeşim. Acaba 'Büyükçekmece'de, orada, burada fırtına koparabilir miyiz?' diyorlar. Bu millet size ne der biliyor musunuz? 'Hadi işinize.' YSK, bu ülkenin demokrasi tarihinin en önemli kararlarından birisini verecek. Birkaç kişiyi değil, 82 milyonu mutlu etmek zorundasınız." ifadelerini kullandı. 

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi'nin belediyede alın teri ile iş üreten, çalışanların haklarını koruyacağını belirten İmamoğlu, "Bunun teminatı Kemal Çebi'nin ahlakıdır, bizlerin siyasi anlayışı ve emeğin kutsallığına olan inancımızdır. Aynı şey İstanbul Büyükşehir Belediyesi için de geçerlidir. Orada da çalışan hiçbir kardeşimin işiyle gücüyle uğraşmayız. Maaşını alıyor, işe güce gelmiyorsa, başka işlerle uğraşıyorsa o şimdiden kartını bıraksın gitsin. Alın teriyle çalışan herkes, iyi biliyorum ki Sayın Kemal Çebi'nin ve bizim başımızın tacıdır. Bu şehre hepimiz, tüm donanımımızla tüm tecrübemizle, tüm hassasiyetimizle en iyi hizmeti vermeye söz veriyoruz. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın." şeklinde konuştu. 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın