Dolar
28.92
Euro
31.34
Altın
2,036.52
ETH/USDT
2,240.00
BTC/USDT
41,729.00
BIST 100
8,087.24
Gündem

İstanbul'da Balıklı Rum Hastanesi'ndeki yangında soğutma çalışmaları tamamlandı

İstanbul Zeytinburnu'ndaki Balıklı Rum Hastanesi'nde çıkan yangının kontrol altına alınarak söndürülmesinin ardından soğutma çalışmaları tamamlandı.

Taha Erham Keleş, Güç Gönel, Mücahit Türetken, Ali Cevahir Aktürk  | 04.08.2022 - Güncelleme : 05.08.2022
İstanbul'da Balıklı Rum Hastanesi'ndeki yangında soğutma çalışmaları tamamlandı Fotoğraf: Ali Atmaca / AA

İstanbul

Balıklı Rum Hastanesi'nde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye Bakırköy, Bahçelievler, Başakşehir, Zeytinburnu, Fatih, Kağıthane, Şişli, Beşiktaş ve diğer ilçelerden itfaiye ile sağlık ve polis ekipleri sevk edildi.

Alevlerin kısa sürede binanın çatısını tamamen sardığı yangın sürerken hastane tahliye edildi.

Sağlık çalışanları, itfaiye ve zabıta ekipleri ile vatandaşlar, yaşlıları sedye ve tekerlekli sandalyelerle hastaneden uzaklaştırdı. Hastalar, bölgedeki diğer hastanelere sevk edildi.

Polis bölgede geniş güvenlik önlemi aldı, yangın nedeniyle dumandan etkilenenlere sağlık ekipleri müdahale etti.

İstanbul Valiliği yetkilileri, yangın nedeniyle şu ana kadar ölen ya da yaralanan olmadığını, 80'e yakın hastanın başka hastanelere sevk edildiğini bildirdi. Çalışmalara destek vermek üzere bölgeye sevk edilen Orman Bölge Müdürlüğüne ait yangın söndürme helikopteri, binada halen çalışan itfaiye erlerinin olması ve tarihi yapıda çökme riski oluşabileceği düşüncesiyle geri gönderildi.

Tarihi binadaki yangın nedeniyle yükselen duman İstanbul'un pek çok ilçesinden görüldü.

Yangın kontrol altına alındı

Balıklı Rum Hastanesi'ndeki yangın kontrol altına alındı, itfaiye ekipleri binada soğutma çalışması başlattı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yangın bölgesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, yangın nedeniyle yaşadığı üzüntüyü ifade etti.

İstanbul'a, Zeytinburnu'na, Kazlıçeşme Mahallesi'ne ve başhekiminin şahsında şifa dağıtan sağlık çalışanları ile hastalara ''geçmiş olsun'' dileklerini ileten Yerlikaya, "Can ile ilgili bir sıkıntımız, bir kaybımız, yaralanan bir vatandaşımız hamdolsun söz konusu değil." dedi.

Yangının sebebinin şu anda bilinmediğini, tamamen kontrol altına alınıp soğutma çalışmalarından sonra yapılacak incelemeler ve verilecek raporun olayın nedenini ortaya çıkaracağını vurgulayan Yerlikaya, İBB ve AFAD ekiplerinin bölgede olduğunu kaydetti.

Bölgeye sevk edilen Orman Bölge Müdürlüğüne ait helikopterin içeride çalışan itfaiye personelinin can güvenliği düşünülerek kullanılmadığını anlatan Yerlikaya, şöyle devam etti:

"Sağlık İl Müdürlüğümüz, ambulanslarımızla beraber tahliye çalışmalarımızı da tamamladık. Yakınımızda Süleymaniye Kadın Doğum Hastanemiz var. Hepimize büyük geçmiş olsun. 62 yaşlı tahliye oldu, 42 kadar da yatan hastamız var. Bir bölümünde yaşlılarımızın bakım yeri var, onların da tahliyesi, yatan hastalarımızla birlikte 104 buradan istifade eden vatandaşlarımız var. Her birine büyük geçmiş olsun diyoruz. Burası bize emanet. Tarihi, kadim, şifa merkezi. Balıklı Rum Vakfı tarafından yönetilen bir hastanemiz. Bu tescilli yapıyı inşallah en kısa zamanda eski haline getirmek üzere ihyasıyla ilgili de biz Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Valiliğimiz el birliğiyle buradaki yaraları sarmak da bizim boynumuzun borcudur."

"Bölgede 78 araç, 215 personel var"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da yangın bölgesine gelerek yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Balıklı Rum Hastanesi'nin "simge hastanelerden" olduğunu vurgulayan İmamoğlu, şöyle konuştu:

"Sevindirici olan şu anda hasta tahliyeleri büyük oranda yapıldı. Şu anda burada 78 aracımız var, 215 personelimiz var ve Zeytinburnu Belediyesinin de bir kısım görevlileri burada. Farklı kurumlar da arka planda destek için bekliyorlar. Şu an çatıda kontrol altına alınmaya çalışılan bir yangın. Binanın geneline baktığımız zaman çatı ve altındaki döşemesi ahşap. Eski usul bir döşeme imalatı. Havadan müdahaleyle ilgili hazırda bekleyen bir helikopter var. Sanıyorum, Orman Bölgenin helikopteri. Şu an için binaya dönük içeride çalışan itfaiye çalışanlarımız var, yangını kontrol altına alması gereken. Süreç devam ediyor. Arkadaşlarım çalışma içerisinde en hızlı biçimde müdahalesini yaptılar. Mühim olan can kaybının olmaması. Balıklı Rum Hastanesi, bizim için çok kıymetli bir kurum. Hastane olarak da çok kıymetli. Onu tekrar hep birlikte ayağa kaldırırız, biz de yanında oluruz. Esas olan burada can kaybının olmaması ve bir an önce de yangının kontrol altına alınması. Diğer kısmını hep birlikte hallederiz."

İmamoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada da hastanenin 130 yıllık olduğunu ve ahşap bölümün yandığını anlattı.

Bölgeye sevk edilen Orman Bölge Müdürlüğüne ait helikopterin söndürme çalışmalarına katılmasından içeride çalışan itfaiyecilerin can sağlığı düşünülerek vazgeçildiğine dikkati çeken İmamoğlu, "Helikopterle buraya su müdahalesinin doğru olmayacağı kanaatindeyiz. Hem içeride çalışan itfaiyecilerimiz var hem de binanın var olan statik yapısının öyle bir suyun bırakıldığı anda bunu taşımayacağı yönde kanaat var arkadaşlarımda. Tüm ekiplerimizle buradayız. Yakın zaman içinde kontrol altına alacağız. Bu yangın bizi üzmüştür, can kaybının olmaması ve bütün hastaların buradan nakledilmesi bizim için değerlidir." şeklinde konuştu.

"102 yaşlı hasta tahliye edildi"

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy da yangının saat 12.50 gibi çatıda çıktığını belirterek, "Şu ana kadar 102 yaşlı hasta tahliye edildi. Şimdi son bölümdeki çatıyı söndürme çalışmaları devam ediyor. Sevindirici olan herhangi bir can kaybının olmaması. Bu büyük yangını çok şükür atlatmış olduk." dedi.

Başkan Arısoy, yangının nedeninin daha sonra itfaiyenin hazırlayacağı raporla ortaya çıkacağını bildirdi.

Balıklı Rum Hastanesi Başhekimi Stati Leana da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Ölü, yaralı çok şükür yok. Dumandan etkilenen bile çok şükür yok." dedi.

Yangının çıkış nedeniyle ilgili çalışmalar devam ediyor

Yangına müdahaleye İstanbul İtfaiyesinden 78 araç ve 215 personel katıldı.

İtfaiyeye saat 12.39'da ihbar yapıldığı, ekiplerin 12.45’te yangın bölgesine vardığı bildirildi.

Yangına Zeytinburnu, Bakırköy, Fatih, Şişli, Bahçelievler, Bayrampaşa, Beşiktaş, Seyrantepe, Başakşehir, Avcılar ve Sultangazi ekipleri müdahale etti.

Söndürme çalışmalarına Zeytinburnu Belediyesine ait 4 iş makinesi, 6 su tankeri, belediyenin 105 zabıta personeli destek verdi, ayrıca 102 emniyet görevlisi, 3 AFAD aracı, 50 arama kurtarma personeli ve Orman Bölge Müdürlüğüne ait helikopter de olay yerinde hazır bulundu.

Yangının kontrol altına alınarak söndürülmesinin ardından itfaiye ekiplerinin yürüttüğü soğutma çalışmaları da tamamlandı.

Yangının çıkış nedeninin tespitiyle ilgili çalışmalar ise devam ediyor.

Bakan Koca: 103 hasta herhangi bir yaralanma olmadan tahliye edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından Balıklı Rum Hastanesindeki yangının ardından hastalar ve hastane personelinin durumuna ilişkin paylaşımda bulundu.

Bakan Koca, paylaşımında şunları kaydetti:

"İstanbul Zeytinburnu Balıklı Rum Hastanesi'nde meydana gelen yangında, olayın yaşandığı blokta bulunan 103 hasta herhangi bir yaralanma olmadan tahliye edilmiştir. Bazı hastalar diğer bölümlere yatırılmış, 76 kişi Prof. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi'ne nakledilmiştir. Servislere yatırılan hastaların muayeneleri yapılmıştır. Bir hasta başka sağlık sorunları sebebiyle acil serviste takip edilmektedir. Dumandan etkilenen bir hastane personelinin durumu iyidir. Hastalarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyorum."

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.