Euro
6.31
Dolar
5.58
BIST 100
100,896.70
Altın
1,310.82
Dünya

Türkiye'yi gezen Amerikalı öğrenciler tecrübelerini anlattı

Yunus Emre Enstitüsünün Türkçe Yaz Okulu Programı kapsamında Türkiye'ye giden Amerikalı öğrenciler gezi sonrası edindikleri izlenim ve deneyimleri paylaştı.

22.09.2018
Türkiye'yi gezen Amerikalı öğrenciler tecrübelerini anlattı

Washington DC

WASHINGTON

Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) Türkçe Yaz Okulu Programı kapsamında Türkiye'ye giden Amerikalı öğrenciler gezi sonrası edindikleri izlenim ve deneyimleri paylaştı.

ABD'nin başkenti Washington'daki YEE şubesinde bir araya gelen öğrencilerin 2018 Türkçe Yaz Okulu Programı ve Türkiye hakkındaki memnuniyetleri dikkati çekti.

YEE tarafından her yıl düzenlenen ve bin kişilik kotası olan programa dünya genelinde 150 bin civarında başvuru yapıldığı belirtildi.

Programa katılan Çin asıllı Amerikalı bir öğrenci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Tarihi Bölümü öğrencisi olduğunu ve Türkçe diline merak sardığını söyledi.

Gezinin, kişisel ve akademik bakımdan kendisine büyük bir tecrübe kattığını dile getiren öğrenci, "Birçok kültüre ait izler ve tarihi yapılar gördüm. Bunun yanı sıra Türk insanının ne kadar cana yakın ve misafirperver olduğuna şahit oldum. Tüm bunlar için Yunus Emre Enstitüsüne minnettarım." dedi.

"O gece hakkında birçok dokunaklı hikaye dinledim"

Türkiye'de Erzurum'da kaldığını ve geçirdiği süre boyunca 15 Temmuz hain darbe girişimini de araştırdığını aktaran Çinli öğrenci, "Silahlı askerlere ve araçlara karşı halkın kendi kendine organize olup darbenin önüne geçmesi oldukça ilginç ve takdir edilesi bir durum. O gece hakkında birçok dokunaklı hikaye dinledim." ifadelerini kullandı.

Güney Afrika asıllı Amerikalı bir öğrenci de gezinin kendi hayatında büyük bir yer ettiğini vurguladı.

Özellikle Türk mutfağı, tarihsel zenginliği ve insanının eşsiz olduğunu belirten öğrenci, "Bunları yaşamanın karakterime olumlu katkılar yaptığına eminim." diye konuştu.

YEE Washington Şube Müdürü Halid Bulut ise programa alınan bin öğrencinin 20'sinin ABD'den gönderildiğini ve Türkiye deneyimlerini duymak adına tekrar bir araya geldiklerini aktardı.

Bulut, şunları kaydetti:

"Öğrenciler ve bizim için güzel bir imkan. Bizim anlatacak, öğrencilerin ise alacakları hikayelerimiz var. Amacımız ülkemizin değerlerini insanlara bir şekilde yansıtmak. Yunus Emre Enstitüsünün de en temel amacı bu: Siyasi düzlemde yaşanan her türlü probleme rağmen insani düzlemde her dünya vatandaşına Türkiye'nin, Türk tarihinin ve Türk kültürünün zenginliklerine dair bu mesajı en doğru şekilde iletmek. Yumuşak güç bağlamında her türlü enstrümanla tanışan bu öğrencilerin geri dönüşlerinden çok memnunuz. Bunların ilerleyen zamanlarda çok güzel bir geri dönüş sağlayacağına inanıyoruz."

Muhabir: Safvan Allahverdi

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.