Dolar
13.47
Euro
15.26
Altın
1,843.56
ETH/USDT
2,438.90
BTC/USDT
36,651.00
BIST 100
1,910.29
Dünya

Şii lider Sadr: Haşdi Şabi resmi güvenlik güçleri saflarına dahil edilmeli

Irak'ta Şii lider Mukteda es-Sadr, Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin ülkenin resmi güvenlik güçleri saflarına dahil edilmesi gerektiğini belirtti.

28.11.2016
 Şii lider Sadr: Haşdi Şabi resmi güvenlik güçleri saflarına dahil edilmeli

BAĞDAT

Irak'ta Şii lider Mukteda es-Sadr, yaptığı yazılı açıklamada, "Yüksek ulusal çıkarlar gereği, tüm mezhepçi, siyasi ve güvenlik sorunlarının aşılması için Haşdi Şabi'nin resmi güvenlik güçleri saflarına dahil edilmesini öneriyorum." ifadesini kullandı.

Açıklamada, "mezhepçi politikalarıyla" bilinen eski başbakan Nuri el-Maliki'yi işaret edilerek, "İğrenç mezhepçi nefese sahip ve Irak'ın üçte birini satanların süreçten uzaklaştırılması da önemlidir." denildi.

Sünnilere işaret edilerek içerdeki tarafların dışlanmaması gerektiği kaydedilen açıklamada, "Dış mihrakların, Haşdi Şabi'nin işlerini kontrol etmesine izin verilmemeli. Çünkü bu yapının ve kahraman mücahitlerin itibarı tehlikededir." değerlendirmesinde bulunuldu.

Dün meclisten geçen yasanın 4. maddesinde, "Haşdi Şabi'ye bağlı gruplar, kanun gereği Irak'ın karşı karşıya bulunabileceği güvenlik ve terör tehdidini ortadan kaldırmak, şehirlerin terör gruplarından geri alınması ve güvenliğinin sağlanması, terör grupları ve onlarla dayanışma içerisinde olanları ortadan kaldırmak için gerekli kuvveti kullanır." ifadesi yer almıştı.

Söz konusu yasa mecliste bulunan Sünni gruplar ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi'ye bağlı Vataniyye grubu tarafından kabul görmemişti.

Muhabir:Haydar Hadi

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın