Turqia

Turqia dhe Azerbajxhani mbajnë takimin e parë të platformës së përbashkët mediatike

Platforma është “një hap shumë i vlefshëm për institucionalizimin e fushës së medias dhe komunikimit”, tha Drejtori i Komunikimeve i Presidencës së Turqisë

Beyza Binnur Dönmez   | 23.10.2021
Turqia dhe Azerbajxhani mbajnë takimin e parë të platformës së përbashkët mediatike

Ankara

Takimi i parë i Platformës së Përbashkët të Medias Turqi-Azerbajxhan u mbajt këtë fundjavë nën bashkëkryesimin e Drejtorit të Komunikimeve të Presidencës së Turqisë Fahrettin Altun dhe ndihmësit presidencial të Azerbajxhanit, Hikmet Hajiyev, transmeton Anadolu Agency (AA).

Palët vendosën të krijojnë “komitete të diplomacisë publike, mediave ndërkombëtare, komunikimit strategjik, arsimit, legjislacionit dhe rregullimit, digjitalizimit dhe ndërkombëtarizimit”, tha në një deklaratë Drejtoria e Komunikimeve e Turqisë.

Në takim, i cili u mbajt në Stamboll me temën “E kaluara e rrënjosur, e ardhmja e fortë”, morën pjesë zyrtarë të lartë të medias dhe komunikimit nga të dy vendet.

Duke folur në takim, Altun tha se platforma e përbashkët, e cila u zyrtarizua me një memorandum mirëkuptimi të nënshkruar dhjetorin e kaluar midis Turqisë dhe Azerbajxhanit, është “një hap shumë i vlefshëm për institucionalizimin e fushës së medias dhe komunikimit”.

Ai vuri në dukje se gjatë çlirimit të Karabakut nga Azerbajxhani nga forcat armene gati një vit më parë, “rezultate të rëndësishme” u arritën jo vetëm ushtarakisht dhe politikisht, por edhe në fushën e komunikimit dhe medias, falë bashkëpunimit të ngushtë dypalësh.

“Ne i kushtojmë rëndësi të madhe forcimit të bashkëpunimit Turqi-Azerbajxhan në luftën kundër lajmeve të rreme dhe dezinformatave në fushën e medias, komunikimit dhe diplomacisë publike”, tha ai.

“Ne kemi një konsensus për ndarjen e përvojave në këto fusha, vlerësimin e mundësive, zhvillimin e kapaciteteve institucionale dhe bërjen e përpjekjeve të përbashkëta”, shtoi Altun.

- “Perspektivë e fortë, strukturë dinamike”

Altun e quajti platformën “një hap të madh para” për mediat turke dhe azerbajxhanase që veprojnë së bashku, që punojnë në mënyrë efektive për të informuar publikun e të dy vendeve dhe prodhojnë strategji të përbashkëta për të luftuar dezinformimin sistematik dhe propagandën e errët.

Në përputhje me objektivat e vendosura nga udhëheqësit e të dy kombeve, tha Altun, “me një perspektivë të fortë dhe një strukturë dinamike”, ata do të bëjnë punë që sjell vëmendje “të fuqishme” si për popujt e Turqisë dhe Azerbajxhanit, ashtu edhe për komunitetin ndërkombëtar.

Gjashtë komitete të formuara nën platformën “do të kenë funksione kritike për efektivitetin dhe vazhdimësinë e punës dhe projekteve të përbashkëta” në fushën e medias dhe komunikimit, tha ai.

“Në një kohë kur përballemi me dezinformim intensiv dhe aktivitete të errëta propagandistike kundër vendeve tona, është më thelbësore se kurrë që ne të bashkëpunojmë dhe të punojmë në koordinim”, deklaroi Altun.

“Me këto hapa të përbashkët do të bëjmë gjëra që do t’ua tregojnë fuqinë e dy shteteve tona gjeneratave të ardhshme”, theksoi më tej ai.

“Në të njëjtën kohë, ne do t’i shpjegojmë publikut ndërkombëtar unitetin e vendeve tona dhe fuqinë e shteteve tona përmes fushatave të komunikimit strategjik afatshkurtra, afatmesme dhe afatgjata”, vazhdoi Altun.

Altun shtoi se të dy vendet planifikojnë të realizojnë edhe projekte të përbashkëta në fushën e kulturës popullore, veçanërisht në sektorin e filmit dhe televizionit.

- Përfitimi nga përvoja e Turqisë

Duke folur gjithashtu në takim, Hajiyev përmendi bashkëpunimin e komunikimit midis Turqisë dhe Azerbajxhanit të treguar gjatë luftës së vjeshtës së kaluar që solli fitoren në Karabak, ku një pjesë e madhe e territorit u çlirua nga pushtimi armen, dhe tani po fiton një identitet korporativ përmes platformës së re të përbashkët.

Duke thënë se “rezultate të suksesshme u arritën në një kohë të shkurtër”, ai shtoi: “Sot, falë liderëve tanë, marrëdhëniet Azerbajxhan-Turqi janë ngritur në një nivel të tillë dhe ata duhet ta ruajnë atë nivel, ta çojnë më tej dhe të sigurojnë që brezat e ardhshëm ta mbajnë të njëjtën ndjenjë qindra vjet më pas”.

“Platforma jonë e përbashkët mediatike, e cila është bërë një nga elementët e rëndësishëm të vëllazërisë dhe aleancës strategjike të dy vendeve me vullnetin dhe vendosmërinë e liderëve tanë, do të rrisë më tej efektivitetin e saj duke përfunduar strukturimin e saj institucional”, shtoi ai.

Hajiyev tha gjithashtu se Azerbajxhani dëshiron të përfitojë më shumë nga përvoja e Turqisë në kundërshtimin e sulmeve të vazhdueshme dezinformuese kundër vendit të tij në mediat sociale dhe ndërkombëtare.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın