Turqia

Erdoğan kallëzim penal kundër liderit të ekstremit të djathtë të Holandës, Wilders

Në kallëzimin e parashtruar thuhet se vepra penale "fyerje ndaj presidentit", sipas ligjeve, mund të cilësohet në kuadër të veprave penale kundër shtetit

İsmet Karakaş   | 27.10.2020
Erdoğan kallëzim penal kundër liderit të ekstremit të djathtë të Holandës, Wilders

Ankara

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka paraqitur kallëzim penal kundër politikanit holandez të ekstremit të djathtë, Geert Wilders, për shkak të postimeve fyese në median sociale, transmeton Anadolu Agency (AA).

Kallëzimi penal është ngritur në Prokurorinë Publike të Ankarasë nga avokati i presidentit të Turqisë, Hüseyin Aydın, me akuzën "fyerje ndaj presidentit", ndërsa në të theksohet se Wilders ka kryer veprën penale "fyerje" me postimet që në shënjestër kishin liderin turk Erdoğan.

Në kallëzimin e paraqitur po ashtu thuhet se në këtë rast vlejnë ligjet e Turqisë, pasi, sipas ligjit relevant, vepra penale është kryer ndaj presidentit të këtij vendi.

Po ashtu theksohet se vepra penale "fyerje ndaj presidentit", sipas ligjeve, mund të cilësohet në kuadër të veprave penale kundër shtetit.

Ndryshe, të dielën, Erdoğan e quajti "fashist" udhëheqësin e Partisë së Lirisë, Wilders, i njohur për qëndrimin e tij antiislam dhe të djathtë ekstrem, pasi publikoi një karikaturë fyese të presidentit turk që u dënua nga zyrtarët turq, përfshirë ministrin e Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu.

"Fashizmi nuk është në librin tonë, është në librin tënd. Drejtësia shoqërore është në librin tonë", tha Erdoğan në një takim të Partisë së tij për Drejtësi dhe Zhvillim (AK) në Malatya.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın