Turqia

Dy ushtarë turq të martirizuar nga PKK në veri të Irakut

"Dy ushtarë tanë heroikë ranë dëshmorë dhe dy u plagosën sot si rezultat i një zjarri provokativ me mortajë nga pjesëtarët e organizatës terroriste separatiste në rajonin Haftanin", tha Ministria turke e Mbrojtjes

Barış Gündoğan   | 25.03.2020
Dy ushtarë turq të martirizuar nga PKK në veri të Irakut

Ankara

Dy ushtarë turq kanë rënë dëshmorë dhe dy të tjerë janë plagosur në rajonin Haftanin të Irakut verior pasi pjesëtarët e organizatës terroriste PKK kanë hapur zjarr provokativ, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Turqisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

"Dy ushtarë tanë heroikë ranë dëshmorë dhe dy u plagosën sot si rezultat i një zjarri provokativ me mortajë nga pjesëtarët e organizatës terroriste separatiste në rajonin Haftanin", tha ministria në një deklaratë.

Në deklaratë thuhet se ushtria turke është kundërpërgjigjur duke eliminuar objektivat e detektuara terroriste në rajon.

Organizata terroriste PKK shpesh përdor Irakun verior për të planifikuar sulme ndërkufitare kundër Turqisë.

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 30-vjeçare kundër Turqisë, PKK, e listuar si organizatë terroriste nga Turqia, SHBA dhe Bashkimi Evropian, ka qenë përgjegjëse për vdekjen e 40 mijë njerëzve, përfshirë shumë gra, fëmijë dhe foshnja.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın