Politikë

Biden pret kryeministrin grek në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti amerikan falënderon liderin grek për "udhëheqjen morale", dhe tha se ata do të diskutojnë një sërë çështjesh me dyer të mbyllura

Michael Gabriel Hernandez   | 17.05.2022
Biden pret kryeministrin grek në Shtëpinë e Bardhë

Washington DC

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden priti në Shtëpinë e Bardhë kryeministrin grek, Kyriakos Mitsotakis, në takimin e tyre të parë zyrtar që kur presidenti amerikan mori detyrën, raporton Anadolu Agency (AA).

Biden dhe Mitsotakis ishin takuar më parë, duke përfshirë kohën kur Biden shërbeu si zëvendëspresident i SHBA-së dhe në samite të ndryshme ndërkombëtare, por takimi i së hënës shënon takimin e parë zyrtar dypalësh midis krerëve të shteteve.

Mitsotakis ishte për herë të fundit në Shtëpinë e Bardhë në janar të vitit 2020, kur u prit nga ish-presidenti Donald Trump.

Biden falënderoi udhëheqësin grek për "udhëheqjen morale" dhe tha se ata do të diskutojnë një sërë çështjesh pas dyerve të mbyllura, duke përfshirë partneritetet e mbrojtjes, energjinë dhe ndryshimet klimatike.

Mitsotakis theksoi më tej se marrëdhëniet midis Uashingtonit dhe Athinës janë në "kulmin e të gjitha kohërave".

Udhëheqësit nuk iu përgjigjën pyetjeve përpara se të hynin në diskutimet e tyre formale së bashku me delegacionet nga të dyja vendet.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın