Turqia, Kulturë

Manastiri Sumela në Turqi mirëpriti mbi 123 mijë turistë për 99 ditë

Manastiri Sumela në provincën Trabzon tërhoqi mijëra vizitorë gjatë rihapjes së saj pas restaurimit

Dilan Pamuk   | 20.01.2021
Manastiri Sumela në Turqi mirëpriti mbi 123 mijë turistë për 99 ditë

Ankara

Manastiri Sumela, i cili ndodhet në provincën veriperëndimore të Turqisë në Detin e Zi, Trabzon, u vizitua nga më shumë se 123 mijë vizitorë për 99 ditë, raporton Anadolu Agency (AA).

Manastiri, një nga qendrat më të rëndësishme të turizmit fetar në Turqi, u mbyll në vitin 2015 për shkak të rrezikut të rënies së gurëve nga mali Karadag aty pranë.

Pas përfundimit të 70 për qind të punimeve të restaurimit, manastiri u hap për vizitorët nga 28 korriku deri më 3 nëntor të vitit 2020.

Gjatë kësaj periudhe, ajo priti 123.933 vizitorë.

E njohur gjithashtu si Nënë Maria, Manastiri Sumela ndodhet në shpatin e malit Karadag në qytetin Macka, 300 metra mbi luginën Altindere dhe është gdhendur nga shkëmbinjtë në një zonë të pyllëzuar.

Ministria e Kulturës dhe Turizmit të Turqisë nisi projektin e restaurimit në shkurt 2016 për planifikimin mjedisor, hulumtimin dhe përforcimin e shkëmbinjve gjeologjikisht dhe gjeoteknikisht. Faza e parë e projektit përfundoi ndërsa një pjesë e manastirit, përveç oborrit të tij u hap për vizitorët në maj 2019.

Me përfundimin e një pjese të konsiderueshme të fazës së dytë, 65 për qind e manastirit u hap më 28 korrik 2020. Hapja u ndoq nga presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan përmes telekonferencës dhe nga ministri i Kulturës dhe Turizmit, Mehmet Nuri Ersoy.

Në kuadër të projektit, disa gurë që paraqisnin rrezik u rrëzuan, disa vende u rrethuan me rripa çeliku dhe pjesët e brendshme u restauruan në Manastirin Sumela, i cili u mbyll për gati pesë vjet.

Duke pritur gati 5.000 vizitorë çdo ditë gjatë ditëve të para që u hap për publikun, manastiri u bë një nga vendet më të vizituara arkeologjike në Turqi.

Manastiri pritet të hapet për vizitorët edhe një herë më 31 janar 2021.

Zëvendës-kryetari i Kulturës dhe Turizmit në Trabzon, Mustafa Asan, për AA tha se Manastiri Sumela është në Listën Kornizë të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s ndërsa Ministria e Kulturës dhe Turizmit, guvernatori i Trabzonit dhe Komuna Metropolitane e Trabzonit bëjnë punë serioze që vendi të futet në listën aktuale.

"Qëllimi ynë është të shohim Manastirin Sumela në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në 2022. Është shumë e rëndësishme që me restaurimet në manastir, ne do t'u lëmë një trashëgimi të shëndoshë brezave të ardhshëm", tha Asan.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın