Ekonomi

Komisioneri i Bashkimit Afrikan: Shohim potencial të madh për tregti me Turqinë

Të gjitha vendet janë shumë të mirëpritura për të zhvilluar lidhjet me Afrikën, tha për AA Albert Muchanga, komisioneri i Bashkimit Afrikan për zhvillimin ekonomik, tregtinë, industrinë dhe minierat

Rabia İclal Turan   | 22.10.2021
Komisioneri i Bashkimit Afrikan: Shohim potencial të madh për tregti me Turqinë

Ankara

Komisioneri i Bashkimit Afrikan për zhvillimin ekonomik, tregtinë, industrinë dhe minierat, Albert Muchanga, ka vlerësuar "potencialin e madh" për zhvillimin e marrëdhënieve midis Turqisë dhe Afrikës.

"Gjithçka që na duhet tani është të zgjerojmë marrëdhëniet", tha Muchanga në një intervistë ekskluzive për Anadolu Agency (AA) në margjinat e Forumit të 3-të të Ekonomisë dhe Biznesit Turqi-Afrikë në Stamboll.

Me takimet biznes-biznes (B2B), biznesmenët do të eksplorojnë mënyrat e mbledhjes për të rritur tregtinë, shtoi ai.

"Ne jetojmë në një botë të ndërvarur [...]. Pra, është shumë, shumë e rëndësishme që Afrika të zhvillojë marrëdhënie me të gjitha vendet e botës", tha ai pas një pyetjeje për interesin në rritje në kontinentin afrikan.

Po kështu, tha ai, të gjitha vendet janë shumë të mirëpritura për të zhvilluar lidhjet me Afrikën.

Duke theksuar "fitimin e ndërsjellë" si parim bazë të ndërvarësisë, Muchanga tha se "kur palët takohen për të bashkëpunuar, ata kanë një rezultat fito-fito".

"Pastaj ka potencial për thellimin dhe zgjerimin e marrëdhënieve", shtoi ai.

Forumi dyditor i Ekonomisë dhe Biznesit Turqi-Afrikë nisi të enjten në Stamboll.

Vëllimi tregtar dypalësh i Turqisë dhe Afrikës, i cili ishte 5,4 miliardë dollarë në vitin 2003, arriti në 25 miliardë dollarë në vitin 2020, tha ministri turk i Tregtisë Mehmet Muş në një konferencë për media në ditën e parë të forumit të organizuar nga Bordi i Marrëdhënieve të Jashtme Ekonomike të Turqisë (DEIK) në bashkëpunim me Ministrinë e Tregtisë të Turqisë dhe Komisionin e Bashkimit Afrikan.

Muş tha se rreth 3.000 biznesmenë afrikanë dhe turq u mblodhën në këtë ngjarje.

Ngjarja përfshin një takim ministror, ​​debate B2B, ceremoni nënshkrimi dhe panel diskutimesh në të cilat diskutohen disa tema, të tilla si bashkëpunimi në bujqësi, pandemia, inovacioni dhe financimi.

Duke e quajtur Bashkimin Afrikan një "lehtësues", Muchanga tha se një numër shtetesh anëtare të bllokut po marrin pjesë në takimin e Stambollit, me 38 prej tyre të udhëhequr nga ministra.

I pyetur në lidhje me takimet dypalëshe, Muchanga tha se shumica e të pranishmëve "nënvizuan rëndësinë e marrëdhënieve midis Afrikës dhe Turqisë".

"Ata nënvizuan një numër sektorësh ku ka hapësirë ​​të madhe për zgjerimin dhe thellimin e këtyre marrëdhënieve", tha ai, duke shtuar se sektorët që ata diskutuan ishin bujqësia, zhvillimi i aftësive, shëndetësia, turizmi dhe transporti ajror, ndër të tjera.

"Pra, të gjitha ato tregojnë se në nivelin diplomatik, në nivelin politik, në nivelin e komisionit dhe atë ekonomik, ka shumë ndërveprim", theksoi Muchanga.

- Marrëveshja afrikane e tregtisë së lirë ofron "mundësi të mëdha"

I pyetur për mundësitë që ofron marrëveshja Afrikane Kontinentale e Zonës së Tregtisë së Lirë për vende si Turqia, ai tha se ka "mundësi të mëdha".

Marrëveshja krijon një "treg prej 1,3 miliard njerëzve", që do të thotë, tha ai, një investitor nga Turqia mund të krijojë një ndërmarrje ose të eksportojë në Afrikë "me norma minimale të taksave".

Qëllimi i tyre përfundimtar është ta bëjnë atë "pa tarifa doganore", tha Muchanga, duke shtuar se "kjo do të thotë që do të mund të bëhet furnizim me normë konkurruese".

"Për shkak se është një treg shumë më i madh, ju keni nxitjen tani për të rritur investimet tuaja, në mënyrë që të arrini në një treg me 1,3 miliard njerëz", deklaroi Muchanga.

"Pra, zona kontinentale afrikane e tregtisë së lirë është një treg i madh që rrit aksesin në treg dhe tërheq investime në shkallë të gjerë", u shpreh ai.

Me marrëveshjen, tha komisioneri i Bashkimit Afrikan, ata parashikojnë zhvillimin e zinxhirit të vlerës rajonale dhe kontinentale, diversifikimin e eksporteve, rëndësinë në rritje të përpunimit dhe prodhimit bujqësor dhe bërjen e ekonomive afrikane më konkurruese, gjë që do të "përshpejtojë shkallën e rritjes ekonomike".

"Kështu që e gjithë kjo do të ndryshojë peizazhin që Afrika të rritet shumë shpejt", tha ai, duke iu referuar një raporti të publikuar nga Banka Botërore vitin e kaluar që tregon se marrëveshja e tregtisë së lirë ka potencialin të nxjerrë 30 milionë njerëz nga varfëria ekstreme.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın