Ekonomi, Shkencë dhe Teknologji

Elon Musk: Marrëveshja me Twitter-in nuk mund të ecë përpara derisa të qartësohen llogaritë e rreme

Marrëveshja prej 44 miliardë dollarësh nuk mund të ecë përpara derisa CEO i Twitter-it të tregojë publikisht prova, tha themeluesi i SpaceX

Övünç Kutlu   | 17.05.2022
Elon Musk: Marrëveshja me Twitter-in nuk mund të ecë përpara derisa të qartësohen llogaritë e rreme

Ankara

Manjati miliarder i biznesit Elon Musk deklaroi sot se oferta e tij prej 44 miliardë dollarësh për të blerë marrëveshjen me Twitter-in nuk mund të ecë përpara derisa të ketë qartësi për llogaritë e rreme, transmeton Anadolu Agency (AA).

Themeluesi i SpaceX shkroi në Twitter se ai vlerëson se të paktën 20 për qind e të gjitha llogarive në Twitter, ose edhe më shumë, mund të jenë llogari të rreme ose spam, që është katër herë më shumë nga sa pretendon Twitter se është më pak se 5 për qind.

Ai shtoi se oferta e tij miliarda-dollarëshe për të blerë Twitter-in bazohej në faktin se dosjet e Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbime në SHBA (SEC) ishin të sakta.

"Dje, CEO i Twitter-it refuzoi publikisht të tregojë prova të më pak se 5 për qind. Kjo marrëveshje nuk mund të ecë përpara derisa ai ta bëjë", tha Musk në përgjigje të një artikulli të shpërndarë nga Teslarati, një kompani mediatike me bazë në Kaliforni që publikon lajme të Tesla-s, SpaceX dhe sipërmarrjeve të lidhura me Musk.

Deklaratat e Musk erdhën pasi CEO i Twitter-it, Parag Agrawal, iu përgjigj të hënën miliarderit në lidhje me vendosjen e marrëveshjes shumë-miliardëshe përkohësisht në pezullim për çështjet e llogarive të padëshiruara ose false.

"Le të flasim për mesazhet e padëshiruara. Dhe le ta bëjmë këtë me përfitimin e të dhënave, fakteve dhe kontekstit", shkroi Agrawal në llogarinë e tij personale në Twitter.

"Fatkeqësisht, ne nuk besojmë se ky vlerësim specifik mund të kryhet nga jashtë, duke pasur parasysh nevojën kritike për të përdorur informacione publike dhe private (të cilat nuk mund t'i ndajmë)", tha ai.

Agrawal shtoi se nuk është e mundur të dihet nga jashtë se cilat llogari në Twitter numërohen si përdorues aktivë të përditshëm të fitueshëm në çdo ditë të caktuar.

"Ka shumë detaje që janë shumë të rëndësishme nën këtë përshkrim të nivelit të lartë. Ne ndamë një përmbledhje të procesit të vlerësimit me Elon një javë më parë dhe mezi presim të vazhdojmë bisedën me të dhe të gjithë ju", shtoi ai.

Musk njoftoi javën e kaluar se marrëveshja me Twitter ishte pezulluar përkohësisht në pritje të detajeve që mbështesin llogaritjen e llogarive të padëshiruara/false që përfaqësojnë më pak se 5 për qind të përdoruesve të platformës së mediave sociale.

Në fillim të këtij muaji, Twitter tha se vlerëson se llogaritë e rreme, të padëshiruara dhe të rreme përbëjnë më pak se 5 për qind të totalit të përdoruesve aktivë ditorë të mundshëm të fitueshëm, sipas një dosjeje në SEC.

Pas njoftimit të Musk për pezullimin e marrëveshjes, aksionet e Twitter-it ranë mbi 9,6 për qind më 13 maj dhe u shoqëruan me një rënie shtesë prej 8,2 për qind të hënën në bursën e New York-ut.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın