Ekonomi

Arabia Saudite planifikon të rrisë prodhimin e naftës me 1 milion fuçi në ditë

Abdulaziz bin Salman tha se vendi i tij mund të mbajë prodhimin në mbi 13 milionë fuçi në ditë nëse tregu global i naftës e kërkon këtë

Sibel Morrow   | 16.05.2022
Arabia Saudite planifikon të rrisë prodhimin e naftës me 1 milion fuçi në ditë

Ankara

Arabia Saudite planifikon të rrisë prodhimin e naftës me mbi 1 milion fuçi në ditë deri në fund të vitit 2026 ose në fillim të vitit 2027, cituan mediat ndërkombëtare sot ministrin e energjisë, transmeton Anadolu Agnecy (AA).

Duke folur në një konferencë energjetike në Bahrein, ministri saudit i Energjisë, Abdulaziz bin Salman, tha se vendi i tij mund të mbajë barrën e prodhimit të mbi 13 milionë fuçi në ditë nëse tregu ka nevojë për më shumë naftë.

Salman tha gjithashtu se investimet në rrjedhën e sipërme do të rriten në përputhje me qëllimin e tyre.

"Nuk kemi para për të humbur diku tjetër", tha Salman, duke theksuar se prodhimi mund të arrijë midis 13,2 dhe 13,4 milionë fuçi në ditë.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë (IEA) të enjten tha se furnizimi global i naftës në prill pati humbjen e saj më të madhe mujore që nga shkurti i vitit të kaluar, duke u ulur me 710.000 fuçi në ditë në 98,14 milionë fuçi në ditë, ndërsa Rusia ra në gati 1 milion fuçi në ditë.

Raporti i IEA-së erdhi në vazhdën e luftës midis Rusisë dhe Ukrainës, e cila vazhdon të tensionojë lidhjet politike në Evropën Lindore. Kjo ka shkaktuar sanksione të shumta ndaj Rusisë, e fundit prej të cilave përfshin një ndalim të naftës nga eksportet e naftës dhe gazit të vendit.

Megjithatë, kriza e ofertës në tregjet globale kishte filluar shumë kohë përpara se të lindnin shqetësimet nga rreziqet gjeopolitike në Evropën Lindore.

Vendet prodhuese të naftës, të cilave iu desh të shkurtonin furnizimet në ditët e para të pandemisë në 2020, patën vështirësi në rifillimin e prodhimit me të njëjtin ritëm në vitin 2021, kur kërkesa ishte në rritje dhe furnizimet po shteroheshin për shkak të investimeve të pamjaftueshme dhe problemeve teknike.

Tregjet e pamjaftueshme të naftës tani përballen me shqetësime për ofertën në vend të shqetësimeve të kërkesës.

Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) vazhdon politikën e saj të rritjes së prodhimit, megjithatë, sipas IEA, grupi nuk po arrin të arrijë objektivat zyrtarë të prodhimit.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın