Bota

Tusk propozon hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Tusk tha se nuk janë të gatshme të gjitha vendet anëtare të marrin vendim për hapjen e negociatave në ditët në vijim

Şerife Çetin,Yusuf Hatip   | 12.06.2019
Tusk propozon hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë ( Dursun Aydemir - Anadolu Agency )

Bruksel

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, ka propozuar që Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut t’u mundësohet fillimi i negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Evropian (BE), por ka theksuar se nuk janë të gatshëm të gjitha vendet anëtare për fillimin e negociatave, raporton Anadolu Agency (AA).

Tusk dhe presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, pas takimit dypalësh në Bruksel kanë organizuar një konferencë shtypi të përbashkët.

Ai tërhoqi vëmendjen në atë se Maqedonia e Veriut në 2 vitet e fundit ka marrë hapa të duhur politik për të përmbushur pritjet e BE-së. "Nuk dua të bëj gjykime paraprake në lidhje me vendimet e BE-së. Ju i përmbushët të gjitha pritjet. Por nëse duhet të jem i sinqertë, të gjithë vendet e BE-së nuk janë të gatshme të marrin vendim për hapjen e negociatave në ditët në vijim", theksoi Tusk.

Presidenti i Këshillit Evropian theksoi se mendimi i tij personal është ashtu si i Komisionit Evropian për fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, ndërsa kjo është një çështje kohore.

"Procesi i marrjes së vendimit të përbashkët nga 28 shtete ndonjëherë është më i gjatë se që dëshirojmë", është shprehur ai, duke shtuar se Maqedonia e Veriut dhe i gjith rajoni vendin e kanë në BE.

- "Pengesat për anëtarësim në NATO dhe BE janë hequr"

Nga ana e tij presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, theksoi se kanë zhvilluar marrëdhëniet me fqinjët dhe kanë realizuar reforma kyçe. Ai shprehu kënaqësinë nga raporti i Komisionit Evropian ku për vendin e tij është rekomanduar të hapen negociatat për anëtarësim.

Pendarovski theksoi se vendi i tij ka zgjidhur problemet të vjetra me dekada, me të cilën ka kontribuar në stabilitetin e Ballkanit Perëndimor, duke shtuar se me këtë janë hequr pengesat për anëtarësim në NATO dhe BE.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın