Bota

Taxhikistan, konfiskohen 500 kilogramë lëndë narkotike

Në operacionin kundër grupit prej shtatë personave, mes të cilëve edhe një uzbek, janë konfiskuar 500 kilogramë lëndë narkotike. Prona dhe disa automjete u konfiskuan

Bahtiyar Abdülkerimov   | 14.10.2021
Taxhikistan, konfiskohen 500 kilogramë lëndë narkotike

Tashkent

Forcat e sigurisë në Taxhikistan kanë konfiskuar 500 kilogramë lëndë narkotikë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Drejtoria e policisë në Dushanbeu njoftoi se gjatë operacionit të kryer në kryeqytet, është shkatërruar një rrjet narkotikësh. Në operacionin kundër grupit prej shtatë personave, mes të cilëve edhe një uzbek, janë konfiskuar 500 kilogramë lëndë narkotikë. Prona dhe disa automjete u konfiskuan.

Kontrabandistët synonin të transferonin drogë në vendet evropiane nëpërmjet Taxhikistanit.

Një pjesë e konsiderueshme e drogës së prodhuar në Afganistan përmes shteteve të Azisë Qendrore, përfshirë Taxhikistanin, kontrabandohen në Rusi dhe Evropë. 2.5 tonë lëndë narkotike u sekuestruan në vend vitin e kaluar.Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın