Bota

"Tërheqja e SHBA-së nga marrëveshja detyroi Rusinë të zhvillojë armë hipersonike"

"Tërheqja e SHBA-së nga kjo marrëveshje e detyroi Rusinë të zhvillojë armë hipersonike", tha presidenti rus, Putin

Dmitri Chirciu   | 19.09.2020
"Tërheqja e SHBA-së nga marrëveshja detyroi Rusinë të zhvillojë armë hipersonike"

Moskë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin tha se tërheqja e SHBA-së në vitin 2002 nga marrëveshja e raketave anti-balistike i detyroi ata të zhvillojë armë hipersonike, transmeton Anadolu Agency (AA).

Putin në Ditën e Prodhimit të Armëve që festohet në të gjithë vendin tha se "Rusia për herë të parë në historinë moderne posedon llojet e armëve më moderne. Këto armë kalojnë armët aktuale në shpejtësi, fuqi dhe më e rëndësishmja në precizitet. Aktualisht askush në botë nuk posedon këto lloj armësh".

Pasi ka rikujtuar se kanë zhvilluar edhe raketën hipersonike ndërkontinentale "Avangard", Putin tërhoqi vëmendjen se kjo raketë lëviz 27 herë më shpjetë se zëri dhe se ajo ndryshon drejtimin vertikalisht dhe horizontalisht.

Putin rikujtoi se SHBA-ja u tërhoq në vitin 2002 nga marrëveshja e raketave anti-balistike. "Tërheqja e SHBA-së nga kjo marrëveshje e detyroi Rusinë të zhvillojë armë hipersonike. Ishim të detyruar të prodhonim këtë armë kundër sistemeve të mbrojtjes raketore të SHBA-së", tha presidenti rus.


Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın