Bota

Rusia akuzon SHBA-në për shkeljen e kufirit të saj detar

Shkatërruesi USS John S. McCain ka hyrë në ujërat territoriale të Rusisë në Gjirin e Madh Peter, duke shkuar dy kilometra përtej kufirit detar, tha Ministria ruse e Mbrojtjes

Elena Teslova   | 24.11.2020
Rusia akuzon SHBA-në për shkeljen e kufirit të saj detar

Moskë

Ministria ruse e Mbrojtjes akuzoi sot një luftanije ushtarake amerikane për shkelje të kufirit kombëtar në Detin e Japonisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Shkatërruesi USS John S. McCain ka hyrë në ujërat territorialë të Rusisë në Gjirin e Madh Peter, duke shkuar dy kilometra përtej kufirit detar, tha ministria në një deklaratë.

"Një fregatë Admiral Vinogradov nga flota ruse e Paqësorit, e cila po gjurmonte shkatërruesin e SHBA-së, paralajmëroi anijen e huaj përmes një kanali ndërkombëtar të komunikimit në lidhje me papranueshmërinë e veprimeve të tilla dhe mundësinë e përdorimit të një manovre përplasëse për të dëbuar ndërhyrësin nga ujërat territoriale", tha ministria.

Pasi u paralajmëruan, anija amerikane u kthye menjëherë në ujërat neutrale dhe nuk u përpoq të hynte përsëri në territorin e Rusisë, theksohet më tej.

Fregata e Rusisë vazhdoi të kryejë detyra afër anijes luftarake të SHBA-së, ndërsa korveta "Sovershennyy" u dërgua po ashtu në këtë zonë.

Në vitin 2017, shkatërruesi USS John S. McCain u përplas me një anije cisternë në brigjet e Singaporit. Aksidenti mori jetën e 10 anëtarëve të ekuipazhit të saj dhe la pesë të tjerë të plagosur.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın