Bota

Peshkatarët francezë do të bllokojnë portet dhe tunelet për shkak të mosmarrëveshjeve me Britaninë

Ekuipazhet franceze të peshkimit kërcënojnë me bllokimin e porteve franceze dhe trafikut nën Kanalin Anglez për të ndërprerë qarkullimin e mallrave në Britani të Madhe

Ekip   | 26.11.2021
Peshkatarët francezë do të bllokojnë portet dhe tunelet për shkak të mosmarrëveshjeve me Britaninë

Calais

Ekuipazhet franceze të peshkimit kërcënojnë se do të bllokojnë portet franceze dhe trafikun nën Kanalin Anglez sot për të ndërprerë qarkullimin e mallrave në Britani të Madhe, në shenjë proteste lidhur me mosmarrëveshjen e licencave të peshkimit pas Brexit-it, transmeton Anadolu Agency (AA).

Është pika më e fundit e tensioneve midis vendeve fqinje, të cilat po tregtojnë fajin për mosbërjen e mjaftueshme për të parandaluar vdekjen e të paktën 27 emigrantëve, anija e të cilëve u përmbyt të mërkurën pranë Calais, në ujërat e rrëmbyeshme të rrugës më të ngarkuar të anijeve në botë.

Peshkatarët francezë janë të zemëruar me qeverinë britanike që nuk ka ndarë më shumë licenca për peshkim në ujërat e Britanisë si dhe janë zemëruar me qeverinë e tyre që nuk ka bërë më shumë për t'i mbrojtur ata.

Industria e peshkimit ka një ndikim të vogël në ekonomi, por simbolikisht është e rëndësishme si për Britaninë ashtu edhe për Francën.

Kërcënimet me bllokada për sot janë "një goditje paralajmëruese", u tha gazetarëve Olivier Lepretre, kryetari i komitetit rajonal të peshkimit.

Ekuipazhet e peshkimit pritet që me varkat e tyre të bllokojnë portet në Calais, Saint-Malo dhe Ouistreham ndërsa me automjete të bllokojnë autostradën që çon në tunelin poshtë Kanalit.

Peshkatarët protestojnë në "përgjigje ndaj qëndrimit tallës dhe poshtërues të anglezëve", u tha gazetarëve Gerard Romiti, kryetar i komitetit kombëtar të peshkimit.

Zëdhënës i kryeministrit britanik, Boris Johnson tha se Britania ishte "e zhgënjyer nga kërcënimet me aktivitete protestuese".

Përpara Brexit-it, peshkatarët francezë mund të peshkonin thellë në ujërat britanike. Tani atyre u duhet një licencë speciale nga autoritetet britanike për të peshkuar në zona të caktuara. Shumica e anijeve franceze kanë marrë licenca speciale, por jo të gjitha.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın