Bota

Partia hungareze në pushtet Fidesz: Të mos kërcejmë me fishkëllimat e Von der Leyen dhe Soros-it

Në fjalimin e tij në takimin e rregullt të partisë së tij lidhur me zgjedhjet e PE-së që do të mbahen në qershor 2024, Orban tha se Hungaria është zëri i të drejtave evropiane

Aşkın Kıyağan  | 21.11.2023 - Përdıtësım : 22.11.2023
Partia hungareze në pushtet Fidesz: Të mos kërcejmë me fishkëllimat e Von der Leyen dhe Soros-it

Vjenë

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban argumentoi se konservatorizmi kombëtar hungarez, të cilin ai e quajti "modeli i kundërt", mund të ishte një alternativë për njerëzit e Evropës, të cilët ai pretendonte se ishin në telashe, transmeton Anadolu.

Në fjalimin e tij në takimin e rregullt të partisë së tij lidhur me zgjedhjet e Parlamentit Evropian (PE) që do të mbahen në qershor 2024, Orban tha se Hungaria është zëri i të drejtave evropiane.

Duke deklaruar se Franca, Gjermania, Austria dhe Italia "dëshirojnë thellësisht të jenë vende pa emigrantë dhe janë të gatshëm të japin gjysmën e jetës së tyre për këtë", Orban argumentoi se kombet evropiane janë në telashe.

Orban tha se konservatorizmi kombëtar hungarez, të cilin ai e quan "modeli kundërshtar" në vendin e tij, mund të jetë një alternativë për të korrigjuar këtë situatë. "Modeli evropian i Brukselit është bërë i vjetër ndërsa bota është bërë më e re dhe e rifreskuar".

Ai përsëriti se ata janë kundër negociatave të mundshme të pranimit të Ukrainës në Bashkimin Evropian (BE). Orban shtoi se ai është i shqetësuar nga qasja ideologjike e Brukselit.

- Partia në pushtet Fidesz shënjestron presidenten e KE-së

Partia e kryeministrit Orban, Fidesz (Unioni i Qytetarëve Hungarez), shënjestroi drejtpërdrejt presidenten e Komisionit Evropian (KE), Ursula von der Leyen në posterët zgjedhorë që përgatiti për zgjedhjet e PE-së.

Fidesz përdori sloganin "Le të mos kërcejmë me fishkëllimat e tyre" në posterët me fotografi të Von der Leyen dhe Alex Soros, djalit të biznesmenit George Soros.Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın