Politikë, Bota

Pakistani bën thirrje për drejtësi në rastin e shpërthimit të trenit në vitin 2007

Në një deklaratë, Ministria e Jashtme e Pakistanit përsëriti thirrjen e saj për drejtësi për viktimat e shpërthimit të Samjhauta Express

Islam Uddin   | 19.02.2021
Pakistani bën thirrje për drejtësi në rastin e shpërthimit të trenit në vitin 2007

Islamabad

Pakistani i bëri thirrje Indisë të përmbushë detyrimin e saj ligjor për të sjellë para drejtësisë autorët e shpërthimit të trenit Samjhauta Express pa vonesa të mëtejshme, raporton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë, Ministria e Jashtme e Pakistanit përsëriti thirrjen e saj për drejtësi për viktimat e shpërthimit të Samjhauta Express.

Më 18 shkurt të vitit 2007, të paktën 68 persona, përfshirë 44 pakistanezë, humbën jetën në një sulm me bombë në Samjhauta Express, një shërbim treni ndërkufitar midis Indisë dhe Pakistanit.

"Viktimat e sulmit terrorist të Samjhauta Express vazhdojnë të presin drejtësinë", tha ministria.

"Pavarësisht disponueshmërisë së provave të qarta, dështimi i Indisë për të siguruar drejtësi për viktimat e këtij incidenti të tmerrshëm është një rikonfirmim i kulturës së mosndëshkimit që gëzojnë autorët e sulmeve terroriste në Indi", thuhet në njoftimin.

Në mars të vitit 2019, një gjykatë speciale në Indi kishte liruar katër të akuzuar, Aseemanand, Lokesh Sharma, Kamal Chauhan dhe Rajinder Chaudhary, duke thënë se Agjencia Kombëtare e Hetimit (NIA) nuk kishte qenë në gjendje të vendoste asnjë akuzë kundër tyre.

Gjyqi ka vazhduar që nga viti 2010 në gjykatën e NIA-së, e cila ka marrë 224 dëshmi nga gjithsej 299 dëshmitarë.

Sunil Joshi, organizatori i dyshuar i sulmit, u qëllua për vdekje pranë shtëpisë së tij në shtetin qendror Madhya Pradesh në dhjetor të vitit 2007.


Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın