Bota

Numri i palestinezëve të vrarë në Gaza rritet në mbi 13.300

Zyra për media e qeverisë me bazë në Gaza njoftoi se numri i të vrarë përfshin 5.600 fëmijë dhe 3.550 gra

Ahmed Asmar  | 20.11.2023 - Përdıtësım : 21.11.2023
Numri i palestinezëve të vrarë në Gaza rritet në mbi 13.300 Foto: Ashraf Amra/AA

Gaza

Autoritetet në Rripin e Gazës kanë njoftuar se numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet e vazhdueshme izraelite në Gaza që nga 7 tetori është rritur në mbi 13.300, transmeton Anadolu.

Zyra për media e qeverisë me bazë në Gaza njoftoi se numri i të vrarë përfshin 5.600 fëmijë dhe 3.550 gra.

Në numrin e viktimave gjithashtu përfshihet një staf mjekësor prej 201 personash, 22 anëtarë të ekipeve të shpëtimit dhe mbrojtjes civile dhe 60 gazetarë.

Që nga sulmi ndërkufitar i Hamasit më 7 tetor, Izraeli ka nisur sulme të pamëshirshme ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës.

Gjithashtu mijëra ndërtesa, përfshirë spitale, xhami dhe kisha, janë dëmtuar ose shkatërruar plotësisht nga sulmet ajrore dhe tokësore të Izraelit në enklavën e rrethuar.

Ndërkohë, numri zyrtar i vdekjeve izraelite është rreth 1.200.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.