Bota

Një kongresiste amerikane nderohet për ndihmën ndaj Palestinës

"Avancimi i paqes dhe të drejtave të njeriut për fëmijët palestinezë dhe të gjithë fëmijët duhet të jetë prioritet i përbashkët", tha kongresistja amerikane, Betty McCollum

Beyza Binnur Dönmez   | 16.09.2020
Një kongresiste amerikane nderohet për ndihmën ndaj Palestinës

Ankara

Një kongresiste në SHBA është nderuar për mbrojtjen e të drejtave të palestinezëve përballë abuzimeve izraelite të të drejtave të njeriut, transmeton Anadolu Agency (AA).

"E nderuar për të marrë Çmimin e Kampionit të të Drejtave Palestineze nga @AMPalestine sot si pjesë e Ditës së Avokatisë së Palestinës", tha përfaqësuesja demokrate e SHBA-ve, Betty McCollum të martën në Twitter, duke iu referuar grupit Muslimanët Amerikanë për Palestinën (AMP).

"Avancimi i paqes dhe të drejtave të njeriut për fëmijët palestinezë dhe të gjithë fëmijët duhet të jetë prioritet i përbashkët", tha ajo.

Rezoluta 2407 e Dhomës së Përfaqësuesve është Promovimi i të Drejtave të Njeriut për Fëmijët Palestinezë që jetojnë nën Aktin e Pushtimit Ushtarak Izraelit, një projekt-ligj i prezantuar nga McCollum për të ndaluar përdorimin e fondeve ushtarake amerikane nga Izraeli të për të ndaluar fëmijët palestinezë.

E themeluar në vitin 2006, AMP është një organizatë kombëtare e arsimit dhe e dedikuar për edukimin e publikut amerikan për Palestinën.


Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın