Bota

Niger, 70 mijë persona të prekur nga përmbytjet

"Islamic Relief është duke ndihmuar familjet e goditura nga përmbytjet në Niger për të mbajtur urinë dhe sëmundjet nën kontroll" tha në një deklaratë grupi i ndihmave me qendër në SHBA

Ekip   | 26.11.2019
Niger, 70 mijë persona të prekur nga përmbytjet

Ankara

Që nga vera rreth 70 mijë persona janë prekur nga përmbytjet në Niger, duke shkatërruar shtëpitë dhe rezervat ushqimore në vendin e Afrikës Perëndimore, tha sot OJQ-ja Islamic Relief, transmeton Anadolu Agency (AA).

"Islamic Relief është duke ndihmuar familjet e goditura nga përmbytjet në Niger për të mbajtur urinë dhe sëmundjet nën kontroll", tha në një deklaratë grupi i ndihmave me qendër në SHBA.

"Në shtator kryeqyteti i saj Niamey u godit keq teksa lumi Niger përmbyti pjesë të qytetit. Vitin e kaluar mungesa e ushqimit e shkaktuar nga shirat e dobët dhe konflikti la shumë familje që kishin nevojë për ndihmë humanitare", thuhet më tej.

Fatkeqësia, thekson OJQ-ja, "ka marrë mbi 40 jetë dhe ka shkatërruar rreth 5.500 shtëpi gjatë sezonit të ligët të vendit".

"Islamic Relief po ndihmon në rrethin Dosso, ku ranë 50 për qind të reshjeve të saj vjetore vetëm në një javë. Ne po reagojmë gjithashtu në pjesët më të prekura nga Tillaberi, ku lumi shpërtheu brigjet e saj dhe përmbyti dy fshatra", thuhet në deklaratë.


Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın