Bota

Gjermania reagon ndaj shtyrjes së azilkërkuesve nga Kroacia

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme gjermane theksoi se imazhet e Kroacisë duke ushtruar dhunë ndaj azilkërkuesve në kufirin Bosnjë-Hercegovinë u pasqyruan në media

Cüneyt Karadağ   | 11.10.2021
Gjermania reagon ndaj shtyrjes së azilkërkuesve nga Kroacia

Berlin

Qeveria gjermane reagoi ndaj Kroacisë me arsyetimin se ajo i shtyu dhunshëm azilkërkuesit në kufirin e saj me Bosnjë dhe Hercegovinën, raporton Anadolu Agency (AA).

Në deklaratën e tij në Berlin, zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Christopher Burger, deklaroi se të gjitha llojet e mbrojtjes së kufirit duhet të jenë brenda kornizës së standardeve humanitare në të gjitha kushtet dhe se duhet të ndiqen legjislacioni i Bashkimit Evropian (BE) dhe ligjet ndërkombëtare.

Burger theksoi se imazhet e Kroacisë duke ushtruar dhunë ndaj azilkërkuesve në kufirin Bosnjë-Hercegovinë u pasqyruan në media.

"Ne i kemi vënë re raportet dhe fotografitë me shqetësim të madh. Është e rëndësishme që të gjitha pretendimet atje të zgjidhen menjëherë dhe në mënyrë gjithëpërfshirëse nga autoritetet kombëtare. Abuzimi i refugjatëve dhe emigrantëve nga rojet kufitare është i papranueshëm. Çdo formë e mbrojtjes së kufirit, në të gjitha rrethanat duhet të përmbushë standardet humanitare, të jetë në përputhje me dispozitat ligjore të zbatueshme ndërkombëtare dhe evropiane dhe të respektojë vlerat themelore evropiane", tha Burger.

Duke theksuar se BE-ja filloi një hetim pas pamjeve në shtyp, Burger theksoi se vendi i tij mbështet këtë hetim.

Organizatat e shtypit si revista gjermane Spiegel, programi Monitor i Kanalit të Parë Televiziv Gjerman, ARD, gazeta franceze Liberation, gazeta serbe,Novosti, RTL Croatia Lighthouse Report, SRF Rundscha dhe zyra ARD e Vjenës kryen kërkime në Kroaci dhe Greqi për më shumë se tetë muaj dhe dokumentuan dhunën kundër refugjatëve

Ekspertët e të drejtave të njeriut i quajnë operacione të tilla ilegale "shtyrje", pasi ato shkelin si ligjin e BE-së ashtu edhe Konventën e Gjenevës për Refugjatët.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın