Bota

Franca kërcënon me kundërpërgjigje ndaj Britanisë për shkak të problemit të peshkimit

Ministri Beaune tha se do të kundërpërgjigjen ndaj Britanisë në nivel kombëtar ose evropian brenda tetë ditësh nëse vendi vazhdon të refuzojë licencimin e peshkatarëve francezë

Yusuf Özcan   | 15.10.2021
Franca kërcënon me kundërpërgjigje ndaj Britanisë për shkak të problemit të peshkimit

Paris

Clement Beaune, ministri i shtetit i Francës për Bashkimin Evropian (BE), tha se Franca do të kundërpërgjigjet ndaj Britanisë brenda tetë ditësh nëse vazhdon të mos u japë licenca peshkatarëve francezë për të peshkuar në ujërat britanike, transmeton Anadolu Agency (AA).

Beaune tha në një deklaratë se Franca ka duruar shumë me problemin e peshkatarëve, duke shtuar se Britania nuk po i lejon peshkatarët francezë të peshkojnë në ujërat britanike për arsye politike dhe jo për mungesë informacioni.

Ai theksoi se ky nuk është një problem vetëm për Francën, por edhe për Evropën dhe shtoi se ata po mobilizojnë partnerët e tyre evropianë për këtë çështje.

Ministri Beaune tha se do të kundërpërgjigjen ndaj Britanisë në nivel kombëtar ose evropian brenda tetë ditësh nëse vendi vazhdon të refuzojë licencimin e peshkatarëve francezë.

Edhe pse është arritur konsensus në negociatat midis BE-së dhe Mbretërisë së Bashkuar për të vendosur kuotat e peshkimit për vitin 2021, peshkatarët francezë nuk janë në gjendje të peshkojnë në zonat e caktuara.

Administrata britanike në ishullin Jersey u ka kërkuar anijeve franceze të peshkimit dëshmi për aktivitetet e tyre të kaluara. Kjo situatë ka shkaktuar tension mes Britanisë dhe Francës.

Franca ka kërcënuar se do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike në Jersey dhe peshkatarët francezë bllokuan portin e ishullit.

Qeveria britanike dërgoi dy anije të marinës në ishullin Jersey si masë paraprake, ndërsa Franca më vonë vendosi të dërgojë dy anije të saj në rajon në shenjë hakmarrjeje.

Pas përfundimit të bllokadës së peshkatarëve francezë, anijet e marinës u kthyen.

Franca dëshiron që BE-ja të jetë më e ashpër ndaj Britanisë në çështjen e peshkimit.

Jersey, një nga ishujt në Kanalin Anglez, merr 95 për qind të energjisë elektrike nga Franca, e cila është rreth 14 milje larg. Ishulli, i cili ka administratë të saj dhe një përfaqësues të Mbretëreshës, përfaqësohet nga Britania në arenën ndërkombëtare.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın