BALLKANI

Reaktori i centralit bërthamor Kozloduy në Bullgari deaktivizohet për shkak të problemit të sigurisë

Kontrolli i nevojshëm teknik është realizuar dhe se reaktori sërish do të aktivizohet, njoftoi Ramadan Atalay, anëtar i komisionit parlamentar për energjinë

Ihvan Radoykov   | 22.01.2021
Reaktori i centralit bërthamor Kozloduy në Bullgari deaktivizohet për shkak të problemit të sigurisë

Sofje

Është dekativizuar përkohësisht për shkak të problemit të sigurisë reaktori i pestë prej 1000 megavatësh i centralit bërthamor Kozloduy që gjendet në bregun e lumit Danub në veri të Bullgarisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Deputeti dhe njëherësh anëtari i komisionit parlamentar për energjinë, Ramadan Atalay, në një deklaratë për Televizionin Kombëtar të Bullgarisë (BNT) njoftoi se sistemi automatik i sigurisë i centralit është aktivizuar në orën 01:17 me kohën lokale dhe se është mbyllur reaktori.

Ai njoftoi se të gjitha sistemet janë shqyrtuar dhe se nuk ka ndodhur asnjë problem, duke shtuar se kontrolli i nevojshëm teknik është realizuar dhe se reaktori sërish do të aktivizohet.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın