наука и технологија

Првиот лунарен орбитер на Јужна Кореја воспостави контакт со НАСА 90 минути по лансирањето

Првиот лунарен орбитер на Јужна Кореја воспостави контакт со НАСА 90 минути по лансирањето

„Данури“ е првата вселенска мисија на Јужна Кореја која патува надвор од орбитата на Земјата

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Турски ТОГГ го изложи својот концепт-автомобил наречен „Концепт паметен уред“
21.07.2022

Турски ТОГГ го изложи својот концепт-автомобил наречен „Концепт паметен уред“

Граѓаните покажаа голема заинтересираност за овој паметен автомобил кој ја открива визијата на ТОГГ за иднината

Кинескиот гигант „Баиду“ го претстави автономниот автомобил без волан
21.07.2022

Кинескиот гигант „Баиду“ го претстави автономниот автомобил без волан

„Ние се движиме кон иднината, во која користењето на роботакси ќе чини половина од цената на денешното такси“

„Спејс икс“ лансира ракета за повторно снабдување на Меѓународната вселенска станица
15.07.2022

„Спејс икс“ лансира ракета за повторно снабдување на Меѓународната вселенска станица

- „Спејс икс“ синоќа ја лансира својата ракета „Фалкон 9“ во орбитата за важна мисија на својот 25-ти лет, позната како ЦРС-25

Бајден ја претстави првата фотографија од вселената во боја изработена со телескопот „Џејмс Веб“
12.07.2022

Бајден ја претстави првата фотографија од вселената во боја изработена со телескопот „Џејмс Веб“

- Претседателот на Соединетите Американски Држави (САД) Џо Бајден ја сподели со јавноста една од првите фотографии во боја направени од вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“, кој е во сопственост на Американската вселенска агенција (НАСА)

Во Туркије успешно тестирана националната ракета воздух-воздух Ѓокдоган
10.07.2022

Во Туркије успешно тестирана националната ракета воздух-воздух Ѓокдоган

„Ѓокдоган може да погоди и невидлива цел! Во рамките на нашиот проект „Ѓоктуг“, ракетата Ѓокдоган, една од нашите национални ракети воздух-воздух, успешно е тестирана, што е многу важен потфат“