Yaşam

Sadakataşı Derneği, Yemen'de muhtaçlara gıda ve tekerlekli sandalye gibi çeşitli yardımlar yaptı

Sadakataşı Derneği, yoksulluk ve iç savaşın pençesinde kıvranan Yemen'de ihtiyaç sahiplerine su, gıda, tekerlekli sandalye, süt ineği ve motorlu araç gibi çeşitli yardımlarda bulundu.

Ali Semerci  | 26.09.2023 - Güncelleme : 27.09.2023
Sadakataşı Derneği, Yemen'de muhtaçlara gıda ve tekerlekli sandalye gibi çeşitli yardımlar yaptı

İstanbul

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, Yemen'e yardımları ulaştırarak kardeş ülke halkına destek olunduğu, bu çerçevede derneğin gelir temini projeleri kapsamında, 6 kişiye yük taşımacılığında kullanılan "Tuk-Tuk" aracı ve 10 aileye süt ineği teslim edildiği belirtildi.

Mehra ilinin El-Ğayda ve Seyhut bölgelerinde yaşayan toplamda 500 aileye gıda kumanyasının yanı sıra 60 tanker temiz su dağıtımının gerçekleştirildiği aktarılan açıklamada ayrıca sağlık projeleri kapsamında da 60 kişiye elektrikli tekerlekli sandalye teslim edildiği kaydedildi.

Yemen'deki iç savaş ve insani kriz

İç savaş ve krizin sürdüğü Yemen'deki İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği raporlarına göre, iç savaştan dolayı Yemen halkının yüzde 73'ü (yaklaşık 23,4 milyon) insani yardıma muhtaç hale geldi; 4,3 milyon kişi de yerinden edildi.

Ülkede 13 binden fazlası sivil olmak üzere 377 bin kişi çatışmalar nedeniyle hayatını kaybetti.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın