Euro
6.35
Dolar
5.75
BIST 100
105,379.70
Altın
1,467.09
Türkiye

HSYK, eski savcılar Öz, Kara, Akkaş, Yüzgeç ve hakim Karaçöl'ün, meslekten ihraçlarına yapılan itirazları reddetti

Meslekten ihraç edilen eski savcılar Öz, Kara, Akkaş ve Yüzgeç ile hakim Karaçöl'ün bu karara ilişkin itirazları, HSYK Genel Kurulunca reddedildi. Bu kişilerin meslekle ilişikleri tümden kesildi.

13.01.2016
HSYK, eski savcılar Öz, Kara, Akkaş, Yüzgeç ve hakim Karaçöl'ün, meslekten ihraçlarına yapılan itirazları reddetti

Ankara

ANKARA

Meslekten ihraç edilen eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl'ün bu karara ilişkin itirazları Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Kurulunca reddedildi.

Cumhuriyet savcıları Öz, Kara, Akkaş ve Yüzgeç ile hakim Karaçöl'ün haklarındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılmalarına karar veren HSYK 2. Dairesi, soruşturma sonunda bu kişileri meslekten ihraç etmişti.

İhraç kararı, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun, "Disiplin cezasının uygulanmasını gerektiren fiil suç teşkil etmezse ve hükümlülüğü gerektirmese bile mesleğin şeref ve onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte görüldüğü takdirde de meslekten çıkarma cezası verilir" hükmü gereğince alınmıştı.

İhraç edilenlerin, bu karara ilişkin yeniden inceleme talepleri ise HSYK 2. Dairesince reddedilmişti. Hakim ve savcılar, karara karşı Genel Kurul'a itiraz etmişti. 

HSYK Genel Kurulu da itirazları reddetti. Böylelikle meslekten ihraç kararlarıyla ilgili itiraz süreçleri tamamlanmış oldu ve bu kişilerin meslekle ilişikleri tümden kesildi. 

Öz, Kara, Akkaş, Yüzgeç ve Karaçöl, HSYK'nın bu kararına karşı Danıştay'da dava açabilecek.

Gerekçe

HSYK 2. Dairesi'nin eski savcılar Öz, Kara, Akkaş, Yüzgeç ile hakim Karaçöl'ün meslekten ihraçlarına yönelik kararının gerekçesinin yazımı tamamlandı.

Gerekçeli kararda şu ifadeler yer aldı:

"İhraç edilen hakim ve savcıların, hukukun evrensel ilkelerini ihlal ettikleri ve siyasallaşmaktan korunmaya çalışılan yargı erkinin yeniden tartışılır hale gelmesine neden oldukları kanısına varılmıştır. İlgililerin mesleki kıdem ve deneyiminden beklenen basireti göstermeyip, yargı etik kurallarına uygun düşmeyen davranışları ile adalete olan güveni sarstıkları, hukuk zemininde kalmayan eylemleri ile adalet ülküsü dışında hareket ettikleri, adalet duygusu gözetilmeden, başka amaçlar güdülerek yürütülen soruşturmalar ve kararlar ile yargısal yetkilerini, karşıt gördüklerini yok etme amacıyla kullandıkları anlaşılmaktadır."

Muhabir: Aylin Sırıklı Dal

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.