Dolar
13.36
Euro
15.12
Altın
1,781.93
ETH/USDT
4,557.00
BTC/USDT
57,000.00
BIST 100
1,857.40
Politika

Hükümetin 3 aylık vaatlerinin tümü tamamlandı

Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı 64. Hükümet'in Eylem Planı kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan 3 aylık vaatlerin tümü 90 günlük süre içerisinde tamamlandı.

Seval Ocak Adıyaman   | 22.03.2016
Hükümetin 3 aylık vaatlerinin tümü tamamlandı Grafik: Yasin Demirci/AA

Tandoğan

ANKARA

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı 64. Hükümet'in Eylem Planı kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan 3 aylık vaatlerin tümü 90 günlük süre içerisinde tamamlandı.

AA muhabirinin yaptığı derlemeye göre, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan başkanlığında çalışmalarını yürüten Reformların Koordinasyonu ve İzlenmesi Kurulu, vaatlerin belirlenen süre içerisinde yerine getirilmesini sağladı. Buna göre 29'u "ekonomik ve sosyal politikalar", 10'u "gençlik", 5'i "tarım" alanında olmak üzere 44 vaat 90 günde hayata geçirildi.

Şubatta 30 bin öğretmen atandı

Eğitime yönelik vaatlerden 30 bin öğretmenin atanması 10 Şubat 2016 itibarıyla gerçekleştirildi.

Gençlere 50 bin liraya kadar karşılıksız destek imkanı getirildi. Öte yandan iş kuran gençlere 3 yıl gelir vergisi muafiyeti tanındı.

Doğum yapan çalışan kadına yeni imkanlar

Hükümetin çalışan kadınlara doğum yapmaları halinde sunacağı imkanlar da yasalaştı.

Buna göre, doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelere memuriyet kıdeminde değerlendirilme imkanı getirildi. Doğuma bağlı olarak ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocukta 6 ay yarı zamanlı ve tam ücretli çalışma hakkıyla çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli kısmi ücretli çalışma hakkı tanındı.

Asgari ücret 1300 lira

Hükümetin vaatleri arasında yer alan asgari ücretin net 1300 liraya yükseltilmesi bu yıl itibarıyla hayata geçirildi.

Tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yılda 1200 lira verildi. SSK ve Bağ-Kur kapsamında emekli olanlara yönelik düzenlemeden yaklaşık 9,5 milyon emekli, dul ve yetim yararlandı.

Esnafa 30 bin lira faizsiz kredi

Hükümetin reel ekonomiye yönelik vaatleri de 90 günlük süre zarfında hayata geçirildi. KOSGEB'den hibe desteği almayan esnaf ve sanatkarların makine, ekipman ve demirbaş alımları, işyeri modernizasyonu veya hammadde ve sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 16 Aralık 2015-31 Aralık 2016 tarihleri arasında 30 bin liraya kadar yüzde 100 faiz indirim oranı uygulanarak, sıfır faizli kredi imkanı getirildi.

Tarıma yönelik vaatler de "tamam"

Hükümetin tarıma ilişkin vaatlerinden ilki, yemde ve gübredeki KDV'nin kaldırılması oldu. Seracılık yapan çiftçilere 16 Aralık 2015 - 31 Aralık 2016 tarihleri arasında 100 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilme imkanı sunuldu. 

Konut hesabına 15 bin liraya kadar devlet katkısı

Konut sahibi olmayan Türk vatandaşlarına yurt içinde satın alacakları ilk ve tek konut için mevduat veya katılım bankalarının yurt içi şubelerinde TL cinsinden konut hesabı açmaları, asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmaları ve konutu satın almalarını müteakip ilgili bankaya başvurmaları halinde hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20'sini ve azami 15 bin lirasını geçmeyecek tutarda devlet katkısı ödenecek.

Gençlere ve yoksul ailelere ücretsiz internet erişimi ile göçer ve yarı göçerlerin çocuklarının okullaşmasına yönelik düzenlemeler de tamamlandı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın