Dolar
9.36
Euro
10.89
Altın
1,769.18
ETH/USDT
3,730.20
BTC/USDT
60,918.00
BIST 100
1,417.70

Alerzo, Nijerya'nın Kayıt Dışı Perakendecilerine Hizmet Vererek Gerçekleşen Beş Katlı İşlem Büyümesini Açıkladı

Alerzo, Nijerya'nın Kayıt Dışı Perakendecilerine Hizmet Vererek Gerçekleşen Beş Katlı İşlem Büyümesini Açıkladı

 

Teknoloji Çoğunluğu Kadınların Sahip Olduğu Perakende Sektörünü Dönüştürüyor

SİNGAPUR & İBADAN, Nijerya--(BUSINESS WIRE)-- Nijerya'nın en hızlı büyüyen B2B girişimlerinden biri olan Alerzo, bugün, yıllık Eylül işlem hacminin 2021'in başından bu yana beş kattan fazla büyüyerek 155 milyon ABD dolarını aştığını duyurdu.

Şirketin bu yaz yaptığı A Serisi varlık toplamasından bu yana, Alerzo'nun B2B pazarı gelirini iki katından fazla artırdı ve şu anda her ay 400.000'den fazla işlem gerçekleştiren bir ödeme işi kurdu.

Adewale Opaleye (“Ade”) Alerzo 'yu 2019'da Nijerya'nın üçüncü büyük şehri olan İbadan'da kurdu. Şirket, %90'ından fazlası kadınlar tarafından işletilen 150.000'den fazla gayri resmi perakende mağazası ile aynı gün ücretsiz teslimat, nakitsiz ödemeler ve mağaza karlılığını artıran ve sahiplerinin hayatlarını basitleştiren diğer dijital hizmetlerden oluşan bir portföy sunuyor.

"Alerzo'yu, beni ve üç kardeşimi desteklemek için iki gayri resmi perakende mağazası işleten bekar bir anne olan anneme yardım etmek için kurdum. Alerzo'dan önce dükkanını kapatmak ve iş hayatında kalabilmek için envanter satın almak amacıyla saatlerce seyahat etmek zorunda kalmıştı” dedi Nijerya'da fizik ve Çin'de bilgisayar bilimi eğitimi alan Opaleye “Kadınlar genellikle hırsızlığın kurbanı oluyor çünkü sokak çocukları perakende mağaza operatörlerinin genellikle nakit taşıdığını biliyor. Nijerya'da çalışan annelerin hayatını daha iyi hale getirmek için Çin'de öğrendiklerimi uygulamak istedim.”

Bu yaz Alerzo, B2B pazarından hepsi bir arada teknoloji platformuna dönüşümünü hızlandırmak için Shago Payments'ı satın aldı. Ödeme sektörünün deneyimli ismi Sabastine Enechi tarafından kurulan Shago, Alerzo'nun dijital ürünlere ve finansal hizmetlere geçişini hızlandırıyor. Shago'nun şirketin ödemeler kolu olan AlerzoPay'e entegrasyonuyla, Alerzo artık gayri resmi perakende mağazalarına mobil normal kullanım süresi tamamlama gibi yeni dijital hizmetler portföyü sunuyor; fatura ödemeleri ve eşler arası transferler gibi.

Capitec Bank (Güney Afrika) başkanı Santie Botha, kısa süre önce Alerzo'nun yönetim kuruluna baş bağımsız yönetici olarak katıldı. Botha, “Alerzo'nun yönetim kuruluna katıldım çünkü Ade'nin hayat hikayesinden ilham aldım ve Alerzo'nun Afrika'da çalışan kadınları güçlendirme taahhüdünü paylaşıyorum” dedi.

Flutterwave ve Andela'nın kurucu ortağı ve Alerzo'nun danışma kurulu üyesi olan Iyinoluwa Aboyeji şunları söyledi: "Çoğu işletme finansal ve ekonomik içerme hakkında iyi bir oyundan bahsediyor, ancak daha sonra işlerini Lagos veya Nairobi gibi ticari açıdan gelişmiş mega şehirlere odaklamaya devam ediyor. Alerzo'nun İbadan gibi daha küçük şehirlerdeki dışlanmış ancak ticari olarak uygulanabilir ticaret topluluklarına odaklanması örnek ve vizyoner bir durum. Gerçekten dışlanmış topluluklara odaklanmalarından ilham alıyorum.”

Alerzo'nun danışma kurulu, Aboyeji'ye ek olarak, diğerleri arasında KKR, Facebook, Wellington Management ve Galaxy Digital'de çalışmış üst düzey yöneticilerden oluşmaktadır.

Alerzo'nun yatırımcılarından ve Andela'nın kurucularından biri olan Christina Sass şunları söyledi: “Alerzo, bariz ve güçlü bir sosyal misyonun şirketin finansal performansıyla birlikte başarılı olduğu ender sosyal girişimlerden biridir.”

Eylül ayında Alerzo, faaliyetlerini Nijerya'nın Orta Kuşak ve Kuzey bölgelerine genişletti ve şu anda Abuja ve Kano'da faaliyet gösteriyor. Şirket, Nijerya'nın çoğuna gelecek yılın sonundan önce hizmet vermeyi planlıyor.

Alerzo Hakkında

Merkezi Singapur ve Ibadan, Nijerya'da bulunan Alerzo, Nijerya'nın resmi olmayan perakende mağazalarının çalışma şeklini değiştiren hepsi bir arada bir teknoloji ve hizmet platformudur. Alerzo ile perakendeciler stok sipariş edebilir, hızlı bir şekilde teslim ettirebilir, nakitsiz ödeme alıp verebilir, mağaza karlılığını daha iyi takip edebilir ve normal zamanlı satın almalar, fatura ödemeleri ve eşler arası transferler dahil bir dijital hizmet portföyünü kolaylaştırabilir. Bizi ziyaret edin www.alerzo.com veya bizi takip edin LinkedIn, ve Alerzo hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bizimle iletişime geçin. IR@alerzo.com.

Bu duyurunun orijinal kaynak dildeki metni, resmi ve geçerli versiyondur. Çeviriler sadece yardımcı olmak amacıyla sunulmuştur ve kanuni geçerlik sahibi tek metin olan kaynak dilde hazırlanan metin ile çapraz başvuru yöntemine göre incelenmelidir.

İletişim

Debra Cope, +1-202-468-3814, PR@Alerzo.com

 

Kaynak: Alerzo